Vicepreședintele Gazprom, arestat: Ar fi primit mită un apartament in Soci și o barcă cu motor

Tribunalul Basmanny din Moscova l-a arestat preventiv pe Anton Dzhalyabov, vicepreședintele consiliului de administrație al Gazprom Neft, pentru două luni, până pe 25 aprilie, sub acuzația de luare de mită în valoare totală de aproximativ 30 de milioane de ruble, relatează RIA Novosti.

Pedeapsa maximă este de 15 ani de închisoare.

El a fost reținut la Sankt Petersburg cu o zi înainte, în urma interogatoriului. Potrivit anchetatorilor, în perioada 2020-2021, în timp ce ocupa funcția de director al unei filiale a Gazprom Invest Nadym LLC, Dzhalyabov a acceptat mită sub forma unui apartament și a unei ambarcațiuni cu motor de la șefii unor organizații comerciale, în schimbul unor contracte de muncă și „favoruri generale”.

Potrivit unei surse Interfax, Dzhalyabov a semnat certificate de acceptare fictive pentru lucrări neterminate în schimbul unor compensații. Ministerul Afacerilor Interne a relatat că a primit o barcă cu motor și un apartament în Soci drept mită.

Anton Dzhalyabov s-a născut în 1980. A absolvit Universitatea Tehnologică de Stat a Petrolului din Ufa cu o diplomă în dezvoltarea și exploatarea zăcămintelor de petrol și gaze.

Din 2002 până în 2020, a lucrat la Gazprom Dobycha Nadym, unde a avansat în funcții de la operator de producție de petrol și gaze la șef al departamentului de reconstrucție și construcție a activelor fixe. Din 2020 până în 2021, a fost director al filialei Gazprom Invest Nadym, iar în martie 2021, a devenit CEO al Gazprom Dobycha Noyabrsk.

În august 2023, Dzhalyabov a fost numit director general adjunct și inginer șef al Gazprom Neft. Anterior, o astfel de poziție nu existase în conducerea superioară a companiei. În aprilie 2024, s-a transferat în funcția de vicepreședinte al consiliului de administrație al Gazprom Neft, supraveghind producția și explorarea, înlocuindu-l pe Vadim Yakovlev, care a părăsit compania. Ulterior, Yakovlev a devenit prim-vicepreședinte al consiliului de administrație al NOVATEK.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Președintele Serbiei: În două-trei zile, Dunărea va deveni nenavigabilă

    Dunărea va deveni nenavigabilă în două-trei zile din cauza...

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Cine a fost ținta atentatului de la Moscova

    Sărbătorirea a celei de-a 55-a aniversări a comandantului șef...

    Asaltul francmasonilor in universitățile britanice

    Francmasonii britanici încearcă să atragă tineri în rândurile lor....

    Mașina Timpului la Castrul Roman de la Călugăreni

    Muzeul Județean Mureș a reușit să deschidă porțile unei...

    Rusia a distrus exporturile Ucrainei: Firmele sunt afectate deoarece nu își pot plăti împrumuturile

    Exporturile ucrainene sunt îngreunate și, în unele cazuri, suspendate,...

    Articole relationate

    Categorii populare