Vicepremierul maghiar: Statul ungar va asigura sprijinul pentru obținerea autonomiei

La audierea anuală a viceprim-ministrului ungar, Zsolt Semjén, în Comisia de solidaritate naţională a Parlamentului ungar, politicianul creştin-democrat a prezentat realizările politicilor naţionale ungare din ultimii 10 ani evaluând că „faptele realizate vorbesc de la sine”. Ministrul fără portofoliu a declarat în raportul său că sumele cheltuite pentru politici naţionale au crescut de 10 ori în ultimii 10 ani, iar programele a 3 000 de organizaţii şi instituţii maghiare de peste graniţele Ungariei au devenit sustenabile de la an, la an, transmite agenția maghiară de știri MTI.

La întrebarea deputatului independent János Bencsik cu privire
la autonomie, Semjén a precizat că Guvernul ungar nu va renunţa
niciodată la susţinerea eforturilor făcute de maghiarii de peste
hotare în vederea obţinerii autonomiei.

Pe de altă parte, însă, a observat că fiecare parte a naţiunii
trebuie să elaboreze concepţia proprie sau concepţiile proprii
despre forma adecvată a autonomiei, iar “statul ungar va asigura
tot sprijinul său”
pentru a realiza aceste concepţii.

În ce priveşte educaţia, politicianul a explicat că a crescut
proporţia copiilor maghiari înscrişi în şcolile maghiare, iar în
aproximativ 1 000 de localităţi s-a reuşit menţinerea ori majorarea
numărului de elevi participanţi la învăţământul maghiar.

Ca parte a Programului de dezvoltare a grădiniţelor din Bazinul
Carpatic, Zsolt Semjén a mai adăugat că aproximativ 1 000 de
grădiniţe şi creşe au fost renovate sau construite din temelie. În
cadrul Programului fără frontiere, 400 000 de elevi din Ungaria au
ajuns într-una din regiunile Bazinului Carpatic. În jur de 1 600 de
biserici şi parohii au fost restaurate sau reconstruite, a
continuat enumerarea vicepremierul ungar.

În ce priveşte sportul, acesta a explicat că au fost realizate
multe investiţii în acest domeniu, iar participarea la evenimentele
sportive maghiare, la nivelul Bazinului Carpatic, a devenit un
fenomen obişnuit, în spiritul solidarităţii naţionale.

Zsolt Semjén a mai subliniat că s-au cheltuit sume importante
pentru dezvoltarea economică şi mii de companii maghiare de peste
hotare au primit sprijin profesional şi financiar. Potrivit
formulării vicepremierului, dezvoltarea economică este o “situaţie
win-win”, deoarece este benefică maghiarilor de acolo, benefică şi
celor care aparţin naţiunii majoritare, benefică şi statului
respectiv (…), dar şi economiei ungare.

Zsolt Semjén a explicat că 2020 a fost anul comunităţilor
maghiare puternice, niciun program de politici naţionale nu a fost
anulat din cauza epidemiei de coronavirus, pentru acestea s-au
înfiinţat noi spaţii online şi au fost formulate noi apeluri la
participare.

Vicepremierul a amintit, de asemenea, că se asigură
funcţionarea durabilă pentru alte 170 instituţii şi organizaţii în
cadrul oferit de 83 instituţii de interes naţional şi 12 programe
de interes naţional.

În cursul audierii, deputatul Zoltán Balczó (Jobbik) l-a
întrebat pe Zsolt Semjén în legătură cu mesajul acestuia transmis
în timpul campaniei alegerilor locale din România, în care acesta a
afirmat că “UDMR este singura organizaţie politică aptă să apere
interesele maghiarilor”.

Vicepremierul a răspuns spunând că “din voinţa electoratului
transilvănean” doar UDMR are şanse de a intra în Parlamentul
României, uniunea dispune de forţa politică necesară pentru a
proteja comunităţile maghiare şi pe oamenii maghiari.

Din acest motiv, a continuat, tot ce slăbeşte poziţia UDMR este
şi în detrimentul maghiarilor.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Finlanda dă drumul la alcool

    Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației...

    Euro digital vrea să lovească Visa și Mastercard

    Banca Centrală Europeană (BCE) a obținut marți un sprijin...

    Vatican: Fără predici ținute de femei catolice

    Vaticanul a reconfirmat marți o regulă foarte veche a...

    Analist militar rus: Occidentul nu lasă Rusiei altă opțiune decât să ajungă la Kiev

    Occidentul nu lasă Rusiei altă opțiune decât să ajungă...

    UNICAT ÎN EUROPA: Petrolul se ieftinește, dar carburanții se scumpesc în România. DE CE?

    Când petrolul se ieftinește, iar carburanții se scumpesc, România...

    Băncile din România au făcut un profit de 3 miliarde de euro in 2025

    Profitabilitatea sectorului bancar românesc s-a menținut la un nivel...

    Articole relationate

    Categorii populare