Vicepremier despre demonstrații: E greșit ca 3.000-4.000 de oameni câţi protestează ”să facă legea”

Vicepreşedintele PSD Paul Stănescu a afirmat că expresia folosită sâmbătă, când a cerut că social-democraţilor să fie pregătiţi de fiecare dată ”cu arma la picior”, a fost o metaforă, însă i se pare în continuare greşit ca 3.000 – 4.000 de oameni câţi protestează ”să facă legea”.

”Expresia «cu arma la picior» a fost o metaforă, dar sigur că mă gândesc la astfel de lucruri atunci când în Piaţa Victoriei sunt câteva mii de oameni. Dacă ne gândim că trei-patru mii de oameni reuşesc să facă legea în această ţară este o mare greşeală, pentru că susţinerea pe care o are Partidul Social Democrat este de 3,5 milioane de oameni. Aceştia ne-au votat şi noi trebuie să ducem la îndeplinire programul de guvernare şi tot ceea ce am promis”, a declarat Stănescu duminică, la Cezieni.

Întrebat dacă este posibil un nou miting al social-democraţilor, vicepreşedintele PSD a răspuns că „este posibil orice”.

”Următoarele săptămâni cred că vor fi foarte agitate din punct de vedere politic, la nivel naţional. Dacă este nevoie, vom organiza un nou miting. Niciodată, Oltul n-a fost atât de bine organizat, să vii cu 10.000 de oameni la Bucureşti nu este uşor şi este vorba despre infrastructura de transport care există la această oră, iar majoritatea judeţelor au venit cu ce au promis. Oamenii au venit cu drag, să ştiţi, nu epatez când spun lucrul ăsta. Au venit cu drag la Bucureşti!”, a mai declarat Paul Stănescu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Genunchiul broaștei, Simion, PNL și USR

    Reducerea numărului de parlamentari și formarea unei singure camere...

    Trump a prelungit armistițiul cu Iranul pe termen nelimitat

    Președintele american Donald Trump a declarat astăzi că nu...

    Fritz vrea să racoleze parlamentari AUR

    ”Eu nu exclud că există parlamentari care acum sunt...

    Erdogan: Războiul din Orient slăbește Europa, daunele vor fi însemnate

    Războiul din Orientul Mijlociu 'începe să slăbească Europa', a...

    Trump face lista aliaților NATO: buni și răi. Cei răi vor fi „pedepsiți”

    Administrația președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, face...

    SUA a tăiat livrarea de dolari in numerar către o țară

    Statele Unite au suspendat livrarea de dolari în numerar...

    Articole relationate

    Categorii populare