Vaccinul anti COVID nu va ajunge la toți europenii nici până în 2022

Doar o parte din populația Uniunii Europene va putea fi vaccinată împotriva noului coronavirus înainte de 2022 în cazul în care un vaccin eficace va fi disponibil, au afirmat oficiali ai UE într-o ședință internă, potrivit Reuters.

Avertismentul vine în pofida faptului că blocul comunitar, cu o populație de 450 de milioane de locuitori, și-a rezervat peste 1 miliard de doze ale unui potențial vaccin împotriva coronavirusului.

UE a încheiat acorduri cu trei producători și negociază rezervarea unui miliard suplimentar de doze cu alte companii pe fondul avertismentelor experților care afirmă că s-ar putea ca nu toate vaccinurile dezvoltate să se dovedească eficace.

„Nu vor exista suficiente doze de vaccin anti-Covid-19 pentru întreaga populație înainte de sfârșitul lui 2021”, le-a transmis luni un oficial al Comisiei Europene diplomaților statelor membre într-o întâlnire cu ușile închise, potrivit unei persoane care a participat la întrunire.

Informația a fost confirmată pentru Reuters și de un al doilea oficial. Un purtător de cuvânt al Comisiei nu a fost disponibil imediat pentru comentarii.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Avocatul lui Maduro cere să fie plătit de guvernul venezuelean

    Astăzi, procesul împotriva fostului președinte venezuelean Nicolas Maduro a...

    Complexul chimic din China al BASF de 10 miliarde de dolari e operațional

    În cursul zilei de joi, gigantul german al industriei...

    Guvernul închide posibilitatea repunerii in funcțiune a unităților de producție pe lignit și huilă

    Guvernul a modificat, prin ordonanță de urgență, legislația decarbonării...

    Putin: Consecințele conflictului din Orientul Mijlociu sunt ca ale coronavirusului

    Consecințele conflictului din Orientul Mijlociu sunt deja comparate de...

    Șeful Organizației Mondiale a Comerțului: Ordinea mondială s-a schimbat

    Sistemul multilateral s-a schimbat în mod fundamental și țările...

    Sindicaliștii din Romsilva despre „ridicolă” ministră de la Mediu

    Nemulțumirile ministrei Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, referitoare...

    Fost șef MI6: Iranul a obținut avantajul in fața SUA

    Iranul deține avantajul în conflictul cu Statele Unite, acestea...

    Articole relationate

    Categorii populare