spot_img
sâmbătă, 14 februarie, 2026
9.8 C
București

Ursula von der Leyen a cerut înlocuirea rapidă a candidaţilor României şi Ungariei

Preşedinta desemnată a Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a cerut luni înlocuirea rapidă a candidaţilor României şi Ungariei, după ce nominalizaţii celor două ţări pentru postul de comisar european au fost respinşi de Comisia Afaceri juridice (JURI) a PE din cauza unor conflicte de interese, relatează DPA.

Convorbirile preliminare cu guvernele de la Bucureşti şi Budapesta pentru avansarea unor noi nume au început deja, potrivit purtătorului de cuvânt al Ursulei von der Leyen.

Preşedinta desemnată a CE nu a primit încă o scrisoare oficială din partea preşedintelui PE, David Sassoli, privind respingerea celor doi candidaţi de Comisia JURI, a mai precizat purtătorul de cuvânt citat.

Comisia JURI a respins luni candidatura Rovanei Plumb pentru postul de comisar european pentru transporturi şi pe cea a lui Laszlo Trocsanyi pentru postul de comisar european pentru vecinătate şi politică de extindere.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Președintele Serbiei la Munchen: Sunt foarte îngrijorat de alianța militară Kosovo-Albania-Croația

    Președintele sârb Aleksandar Vučić a declarat la München, unde...

    Rubio a evitat o întâlnire cu liderii europeni la Munchen pe tema Ucraina

    Secretarul de stat american Marco Rubio nu a participat...

    Băsescu cere ca România să se predea FMI

    Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că, în opinia sa,...

    Bolojan minte despre scutirea de impozit a persoanelor cu dizabilități

    Campanie Declic pentru apărarea drepturilor persoanelor cu dizabilități, grav...

    Hubert Thuma: Dacă bugetul nu primește votul Parlamentului, premierul va trebui să plece

    Hubert Thuma, preşedintele CJ Ilfov, a declarat vineri seară...

    Trump: Zelenski „trebuie să se miște” și să facă pace

    Președintele SUA, Donald Trump, a declarat vineri că omologul...

    Articole relationate

    Categorii populare