Unul din cei mai importanți administratori de fonduri din lume va deschide un centru în Ungaria

Janus Henderson, unul din cei mai importanți administratori de fonduri din lume, va înființa la Budapesta cel mai mare centru al Uniunii Europene, care va fi şi primul său centru regional, creând patru sute de noi locuri de muncă înalt calificate, a anunțat, joi, la Budapesta, ministrul Afacerilor Externe și Comerțului, Péter Szijjártó, portivit unui comunicat al ministerului.

La anunțul investiției realizate de Janus Henderson, ministrul a relatat că firma de administrare a fondurilor, deținută de britanici, aduce în capitala Ungariei un centru de servicii pentru afaceri care îndeplinește și sarcini globale, creând patru sute de noi locuri de muncă care necesită calificări înalte.

Péter Szijjártó a subliniat: Acesta va fi cel mai mare centru al companiei din Uniunea Europeană și primul său centru din Europa Centrală și de Est, și va fi, de asemenea, al treilea ca mărime la nivel mondial. Janus Henderson lansează şi un program de formare în valoare de 1,6 miliarde de forinți, care va fi sprijinit de Guvernul ungar cu 620 de milioane de forinți, contribuind astfel la dezvoltarea forței de muncă ungară. Noul centru global al companiei Janus Henderson din Budapesta nu numai că îi va ajuta pe mai mulți tineri talentați să rămână acasă, asigurând oportunități bune de carieră, dar ne va ajuta să-i aducem înapoi pe mulți dintre ungurii talentați care și-au încercat norocul în străinătate. Ambasadele noastre din Londra și Dublin, împreună cu grupul de companii, pregătesc deja evenimentele la care compania se va prezenta talentelor ungare care lucrează în aceste sectoare în Marea Britanie, arătându-le că oportunități de carieră similare îi așteaptă şi acasă.

Ministrul de externe a subliniat că firma are zeci de milioane de clienți în întreaga lume, iar volumul activelor pe care le gestionează este dublu față de produsul intern brut (PIB) al Ungariei. El a menționat în acelaşi timp că ultima dată când o investiție similară a fost anunțată în Ungaria a fost acum opt ani, când un alt mare administrator de fonduri global a venit aici.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicu Alifantis după turneu: DEZASTRU

    CULTURA… ÎNCOTRO? După ce am încheiat prima parte a...

    Rușii și americanii fac tunel sub Strâmtoarea Bering între Rusia și SUA

    Reprezentantul Special al Președintelui Rusiei pentru Investiții și Cooperare...

    Tomac anunță un guvern de specialiști, nu de politicieni

    Premierul desemnat, Eugen Tomac, a declarat, joi, la Cotroceni,...

    ÎNCĂ O PROSTIE: Uniunea Scriitorilor a fost exclusă din Consiliul ICR

    Uniunea Scriitorilor din România i-a transmis, joi, o scrisoare...

    Eminența cenușie de la Kremlin: Există forțe politice in Europa care vor refacerea Nord Stream

    Reprezentantul special al președintelui Rusiei pentru investiții și cooperare...

    Articole relationate

    Categorii populare