Unităţile de terapie intensivă din Irlanda vor ajunge la capacitate maximă în câteva zile,

Unităţile de terapie intensivă din Irlanda vor ajunge la capacitate maximă în câteva zile, ţinând cont de rata de răspândire a coronavirusului, însă serviciul de sănătate are planuri pentru a face faţă solicitărilor, a declarat vineri premierul Leo Varadkar, citat de Reuters.

„Sunt îngrijorat. Situaţia actuală este că avem paturi goale la terapie intensivă. Însă, după cum decurg lucrurile, unităţile noastre vor fi la capacitate maximă în câteva zile”, a spus Varadkar în faţa reporterilor.

„Se întâmplă deja asta în întreaga Europă şi se pare că se va întâmpla şi aici, aşa că trebuie să avem pregătite planuri. Trebuie să ne asigurăm că avem capacităţi de rezervă la terapie intensivă, ventilatoare, dispozitive CPAP (de presiune pozitivă continuă a căilor respiratorii). Şi toate acestea se întâmplă. Se fac eforturi fără precedent”, a adăugat el.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranul a descoperit un nou zăcământ de gaze estimat la câteva zeci de miliarde de dolari

    Ministrul iranian al industriei petroliere, Mohsen Paknejad, a declarat...

    The Atlantic: De ce Trump pierde războiul comercial cu Canada

    Negocierile dintre SUA și Canada au eșuat oficial. Urmează...

    Drona cu explozibili de pe plaja Tuzla era ucraineană

    Ministerul Apărării Naționale a anunțat că o echipă de...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Omul Nou, subspecia trepanaților de rit nou

    de Adriana Stoicescu, judecător Citind ultimele emanatii ale trepanatilor de...

    Articole relationate

    Categorii populare