Ungaria: UE va fi de partea învinsă a acestui război 

Uniunea Europeană ar trebui să înceteze să mai adopte sancţiuni împotriva Rusiei pentru invadarea Ucrainei şi, în schimb, să facă eforturi pentru o încetare a focului şi începerea negocierilor, a declarat joi consilierul politic al premierului ungar Viktor Orban, transmite vineri Reuters conform Agerpres.

În marja summitului liderilor UE de la Bruxelles, Balazs Orban (fără legături de rudenie cu premierul) a susţinut că adoptarea de noi sancţiuni de către UE nu va face decât să afecteze şi mai mult blocul comunitar, în timp ce Rusia va supravieţui.

„La finalul zilei, Europa va fi de partea învinsă a acestui război din cauza problemelor economice. Recomandarea noastră ar fi să oprim procesul de sancţionare”, a declarat Balazs Orban într-un interviu acordat Reuters.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fermele de porci românești aproape de faliment

    O parte semnificativă a fermelor comerciale de creștere a...

    Kelemen Hunor: Săptămâna viitoare actualul guvern va pica

    Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că, cel...

    Numărul insolvențelor din agricultură a crescut cu 181,8% în primul trimestru din 2026

    Numărul insolvențelor din agricultură a crescut cu 181,8% în...

    Merz: O parte din teritoriul Ucrainei va înceta să mai fie ucrainean

    Cancelarul german Friedrich Merz consideră că Ucraina ar putea...

    Articole relationate

    Categorii populare