Ungaria sprijină financiar firmele care angajează refugiați ucrainieni

Guvernul ungar acordă sprijin celor care angajează cetăţeni ucraineni care sosesc ca refugiaţi şi le va oferi cazare adecvată şi transport la locul de muncă pe termen lung, a declarat, duminică, ministrul Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior pe pagina sa de socializare. Într-o postare video, Péter Szijjártó a explicat: companiile care îndeplinesc condiţiile vor primi un sprijin lunar de 60 000 de forinţi (157,38 de euro) dacă angajează cetăţeni ucraineni sosiţi ca refugiaţi, precum şi o sumă suplimentară de 12 000 de forinţi (31,47 euro) pentru copiii acestora.

Ministrul a subliniat de că în perioada următoare trebuie să ne aşteptăm la noi valuri de refugiaţi.

“Noi, ungurii, suntem pe deplin pregătiţi să găzduim un număr tot mai mare de refugiaţi”, a spus Péter Szijjártó.

El a subliniat că cei care intenţionează să rămână mai mult timp vor primi oportunităţi de angajare, “pentru că am construit o societate bazată pe muncă aici, în Ungaria, ceea ce s-a dovedit un angajament de mare succes”.

Potrivit ministrului, refugiaţii care rămân pentru o perioadă mai lungă de timp au interesul să nu fie nevoiţi să trăiască din ajutor, ci să aibă un loc de muncă, iar refugiaţii ucraineni care vor să muncească vor avea posibilitatea să facă acest lucru.

Péter Szijjártó a evidenţiat că, pe lângă cei care s-au refugiat în această ţară, această măsură serveşte şi intereselor ungurilor şi companiilor ungare.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Guvernul va distruge ce a mai rămas din industrie cu criza energetică după lovitura taxelor

    Reducerea voluntară a consumului de energie electrică ar putea...

    Ucrainienii rad și grădinițele in limba română din Cernăuți

    Comunitatea românească din municipiul Cernăuți își exprimă îngrijorarea cu...

    Președintele Serbiei: În două-trei zile, Dunărea va deveni nenavigabilă

    Dunărea va deveni nenavigabilă în două-trei zile din cauza...

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Cine a fost ținta atentatului de la Moscova

    Sărbătorirea a celei de-a 55-a aniversări a comandantului șef...

    Articole relationate

    Categorii populare