Ungaria și Serbia se coordonează în lupta cu coronavirusul

Serbia şi Ungaria îşi coordonează apărarea împotriva coronavirusului, a declarat, duminică, Péter Szijjártó, ministrul ungar al Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior, într-un mesaj video, transmite agenția maghiară de știri MTI.

Péter Szijjártó a făcut declaraţia în urma întâlnirii cu Sinisa
Mali, ministrul Finanţelor în Guvernul Serbiei.

Ministrul ungar de externe a subliniat că maghiarii şi sârbii
trăiesc într-o strânsă interdependenţă, mai ales în astfel de
situaţii care creează mari provocări.

Péter Szijjártó a afirmat că este în continuă legătură, prin
linia fierbinte, cu colegul său sârb. La întâlnirea de duminică au
examinat situaţia care s-a creat la graniţe. Cei doi au convenit
asupra faptului că este de datoria ambelor state de a menţine un
flux continuu al traficului de mărfuri pentru aprovizionarea
poporului sârb şi a celui ungar. După cum a subliniat, anul trecut,
comerţul dintre cele două ţări a depăşit 2,5 miliarde de euro.

De asemenea, au fost de acord să îşi coordoneze paşii pentru
relansarea economiei, a precizat ministrul ungar de externe,
adăugând că se vor informa reciproc în perioada următoare.

Scopul este să putem oferi cel mai bun răspuns posibil la
provocările grave, a punctat Péter Szijjártó.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor acuză PNL că ține România in criză politică

    Preşedintele Nicuşor Dan anunţă, vineri seara, după discuţia cu...

    Ucrainienii mai distrug un liceu românesc

    Asociația „Basarabia” a Românilor din regiunea Odesa a transmis,...

    Kim Jong-un anunță arme ofensive cu rază lungă de acțiune

    Ca parte a unei demonstrații de descurajare a războiului,...

    Producătorul suedez de mașini electrice Polestar pleacă din America

    Producătorul suedez de mașini electrice Polestar va părăsi piața...

    Detalii ascunse într-o pictură de Rembrandt

    Lucrările de restaurare a picturii timpurii a lui Rembrandt,...

    Articole relationate

    Categorii populare