Ungaria internaționalizează scandalul Valea Uzului: Vor scoaterea crucilor pentru soldații români

Ungaria s-a adresat Comitetului de Miniştri al Consiliului Europei şi a solicitat întocmirea unui raport în cazul Cimitirului din Valea Uzului, deoarece prin acţiuni concrete trebuie împiedicată ocuparea teritoriilor prin cimitirele militare – a declarat telefonic pentru agenţia ungară de presă MTI, Attila Tilki, europarlamentar Fidesz, aflat marţi la Strassbourg, transmite agenția maghiară de știri MTI.

CE SUSȚINE MTI:

Alesul, care participă la sesiunea de toamnă a Adunării
Parlamentare a Consiliului Europei a spus că Ungaria se aşteaptă de
la Comitetul de Miniştri să stabilească, printr-un punct de vedere
unitar: Primăria Dărmăneşti şi-a depăşit atribuţiile şi a construit
cruci de beton peste mormintele unor soldaţi maghiari.

“Sperăm ca printr-o atitudine luată de către Comitetul de
Miniştri să poată fi prevenite situaţiile similare oriunde
altundeva pe teritoriul Uniunii Europene” – a spus parlamentarul
ungar.

Potrivit acestuia, peste tot în Europa sunt cimitire militare,
unde se odihnesc pe vecie soldaţii altor state.

“Dacă nu acţionăm destul de ferm în cazul Cimitirului Militar
din Valea Uzului, forţele naţionaliste pot fi încurajate şi pot
apărea insulte similare şi în cimitirele militare din alte părţi
şi, prin ele, şi la adresa comunităţilor locale de minorităţi”, a
formulat acesta.

Ungaria speră – în baza unei declaraţii unitare a Comitetului
de Miniştri – şi în readucerea cimitirului la stadiul iniţial – a
adăugat Tilki.

Cimitirul Militar din Valea Uzului a ajuns în atenţia publică
după ce, în primăvara acestui an, Primăria Dărmăneşti a delimitat o
parcelă românească, parţial peste mormintele nemarcate ale unor
militari maghiari, pe care a ridicat cincizeci de cruci de beton în
memoria unor soldaţi români necunoscuţi şi un monument în formă de
cruce celtică – simbolul membrilor Gărzii de Fier române. Pe 6
iunie câteva mii de români au smuls poarta cimitirului şi au
pătruns cu forţa – peste lanţul viu format de maghiari în faţa
intrării în cimitir şi în pofida forţelor de ordine prezente – în
cimitir, pentru a participa la slujba de sfinţire ortodoxă a
parcelei româneşti.

Jandarmeria română i-a amendat, în urma disturbării ordinii
publice din 6 iunie, doar pe preşedintele Consiliului Judeţean (CJ)
Harghita Csaba Borboly şi pe vicepreşedintele CJ Covasna, Róbert
Grüman cu către trei mii de lei, pe motiv că au omis să anunţe şi
jandarmeria despre formarea lanţului uman.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Comitetul pentru Pace al lui Trump vrea să își acorde imunitate juridică completă

    Comitetul pentru Pace, aprobat de Națiunile Unite și prezidat...

    Axios: Trump ar putea anula ințelegerile cu rușii de la Anchorage

    La summitul G7, președintele american Donald Trump a indicat...

    Ziua Universală a Iei, sărbătorită la Pădurea Crihala din Drobeta Turnu Severin

    La Pădurea Crihala, s-a sărbătorit #ZIUA_UNIVERSALĂ_A_IEI printr-un eveniment dedicat...

    Ziua Dunării

    Vicepreședintele Consiliului Județean Mehedinți, Ionică Negru, a participat la...

    Chinezii fac baie de sânge in industria auto germană

    Constructorii auto germani încep cea mai amplă restructurare din...

    Cetățenii vor plăti la toamnă nota de plată a blocajului politic. VA FI PIPERATĂ

    Negocierile pentru un nou guvern s-au prăbușit lamentabil vineri...

    Articole relationate

    Categorii populare