Ungaria anunță bugetul pe anul viitor: Reducerea impozitelor și a cheltuielilor cu utilitățile, garantarea celei de-a 13 pensii, creșterea salariilor

În cadrul dezbaterii generale a proiectului legii bugetului pentru anul 2026, care a avut loc în ziua de miercuri în plenul Parlamentului ungar, ministrul economiei naţionale, a calificat bugetul ca fiind unul anti-război. Márton Nagy a precizat că bugetul pentru anul viitor vizează contracararea efectelor dăunătoare ale războiului, ce se desfăşoară în vecinătatea Ungariei şi se concentrează pe sprijinirea familiilor cu copii, a tinerilor şi a pensionarilor.

În cuvântul său de deschidere, ministrul a afirmat că bugetul va garanta securitatea tuturor familiilor maghiare, asigurând în acelaşi timp ca fiecare maghiar să fie capabil să facă un nou pas înainte. Prin urmare, bugetul va asigura precondiţiile clădirii societăţii bazate pe muncă, şi anume: cele ale nivelului record al ocupării forţei de muncă şi ale nivelului record al şomajului redus; în plus, va garanta continuarea politicilor de edificare a naţiunii şi a celor care se concentrează pe familii – a adăugat el.

Márton Nagy a precizat că guvernul maghiar va pune în aplicare anul viitor cel mai amplu program din Europa în ceea ce priveşte reducerea impozitelor plătite de către familii, va continua măsurile de reducere a cheltuielilor cu utilităţile publice şi va garanta plata celei de-a treisprezecea pensii; în plus, va facilita crearea de noi locuri de muncă şi le va proteja pe cele existente.

Totodată, bugetul din 2026 va fi şi cel al creşterilor salariale – a subliniat ministrul – semnalând că pentru anul viitor se aşteaptă o creştere a PIB-ului de 4,1%; o inflaţie de 3,6% şi un deficit bugetar raportat la PIB de 3,7%.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ucraina propune o întâlnire Zelenski-Putin in Turcia

    Ucraina este pregătită pentru o întâlnire a lui Vladimir...

    Adrian Năstase la Budapesta: S-a dovedit încă odată că americanii nu au foști prieteni

    Am petrecut câteva zile la Budapesta, imediat după alegerile...

    Reset financiar pentru IMM-uri: soluția de refinanțare susținută de FNGCIMM

    Beneficiarii programelor guvernamentale IMM Invest Plus și IMM Plus,...

    Șeful Pentagonului: Jurnaliștii sunt oponenții lui Isus

    Secretarul american al Apărării, Pete Hegsett, a criticat astăzi...

    Peter Magyar anunță că nu va renunța la reducerile de prețuri la carburanți stabilită de Orbán

    Liderul partidului Tisza, care a câștigat alegerile parlamentare din...

    Vânzările Dacia se prăbușesc in România: -50%

    Scăderile înmatriculărilor Dacia din primele trei luni ale anului...

    Șeful CJ Caras Severin: Ultimul tun al lui Bolojan

    Intenția Guvernului Bolojan – exprimată de vicepremierul Oana Gheorghiu...

    Articole relationate

    Categorii populare