Unde vrea Moscova să aibă loc întâlnirea Putin-Trump

Rusia consideră Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite (EAU) drept posibile locuri pentru o întâlnire între președintele Vladimir Putin și omologul său american Donald Trump, relatează Reuters, citând două surse ruse.

Înalți oficiali ruși au vizitat ambele țări în ultimele săptămâni, au spus aceștia. În același timp, unul dintre interlocutorii agenției susține că în Rusia „există o oarecare opoziție față de această idee”, deoarece o serie de diplomați și ofițeri de informații notează că atât Arabia Saudită, cât și Emiratele Arabe Unite au „legături militare și de securitate strânse” cu Statele Unite.

Surse Reuters au exclus în acest stadiu Turcia, care a găzduit delegații de la Moscova și Kiev în primăvara lui 2022, când părțile au înregistrat cele mai multe progrese în negocieri, ca posibil loc pentru discuții. Agenția notează că Ankara este membră a NATO.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Senatorii republicani supărați pe Trump pentru numirea noului sef al serviciilor de informații

    Senatorii republicani și-au exprimat îngrijorarea cu privire la numirea...

    Un originar din Belarus numit șeful Mossad

    Roman Gofman, născut în Belarus, a fost numit noul...

    Companiile rusești pot furniza peste 15.000 de drone pe zi

    Companiile autohtone pot furniza peste 15.000 de drone FPV...

    Fost președinte ucrainean, liderul opoziției: Trebuie să încheiem războiul acum

    „Ucraina trebuie să depună un efort uriaș pentru a...

    Trump o întoarce ca la Ploiești cu finanțarea vaccinurilor

    Statele Unite vor negocia cu Alianța pentru Vaccinuri Gavi...

    Iranul a atacat baze americane din Kuweit și Bahrain după atacuri americane in Iran

    Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) din Iran a atacat...

    Articole relationate

    Categorii populare