spot_img
miercuri, 14 ianuarie, 2026
-3.8 C
București

Unde se desparte Kamala de Biden in politica externă

Vicepreședintele SUA Kamala Harris va continua cel mai probabil linia actualului șef al administrației americane Joe Biden cu privire la Ucraina în cazul câștigării alegerilor prezidențiale din noiembrie,a declarat pentru TASS fostul ambasador britanic în Rusia Anthony Brenton.

„Destul de mulți comentatori și experți de presă au analizat cu atenție ceea ce Kamala Harris a făcut în domeniul Afacerilor Externe în calitate de vicepreședinte. Evident, a fost foarte strâns implicată în afacerile externe, în sensul că este inclusă în toate mările conversații, de exemplu, între Biden și președintele ucrainean Vladimir Zelensky și ea nu și-a exprimat deloc divergențele în public cu privire la politica pe care a urmat-o Biden”, a spus el. „Acest lucru contrastează de fapt cu abordarea ei cu privire la Gaza, ceea ce ar trebui să faceți acolo. Ea și-a exprimat îndoielile cu privire la abordarea pe care a luat-o Biden. Există un domeniu în care ea nu este în mod clar de acord cu Biden, eu nu știu cât de adânc, care este Gaza”, a adăugat Brenton.

S-ar putea să se aștepte la schimbări de politică ale lui Harris în cazul victoriei ei ipotetice, a spus el, adăugând totuși că aceasta va depinde de situația conflictului din acest moment. „Pe măsură ce războiul evoluează, indiferent de felul în care va evolua, ea va moșteni orice ar fi situația, dacă va câștiga președinția. Și, fără îndoială, va începe să se gândească la ea însăși dacă politica SUA necesită această schimbare”, a remarcat fostul ambasador.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Franța, scandal cu Germania pe cumpărarea de arme americane pentru Ucraina

    Franța încearcă să împiedice Ucraina să achiziționeze arme din...

    Scandal cu percheziții cu deputați cumpărați in Ucraina

    Liderul uneia dintre fracțiunile parlamentare ale Radei Supreme este...

    Bolo dă atacul la cooperativele agricole

    Facilitățile fiscale acordate cooperativelor agricole prin legea destinată acestora...

    52 miliarde de euro, necesarul de finanţare total al României în 2026

    Guvernul estimează că se va împrumuta cu cel puţin...

    Zelenski, nervos că europenii nu au plătit armele americane pentru Ucraina

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a raportat probleme legate de...

    3 țări din Golf cer Americii să nu atace Iranul: DESPRE CE PERICOLE AVERTIZEAZĂ

    Arabia Saudită, Omanul și Qatarul încearcă să influențeze Statele...

    Bolo dă atacul și la universități

    Premierul Ilie Bolojan, care tocmai ce a preluat interimar funcția de...

    Articole relationate

    Categorii populare