spot_img
luni, 23 februarie, 2026
-1.5 C
București

Unde s-ar ascunde liderul transnistrean care fugise la Chișinău

Fostul lider de la Tiraspol care se ascunde de așa-zisele autorități transnistrene ar fi plecat de la Chișinău spre Malta. Potrivit unor surse, Evgheni Șevciuc a fost văzut de mai multe ori pe insula din Marea Mediteraneană, ultima dată la începutul lui iunie. Se pare că fostul lider transnistrean ar avea o casă acolo, unde și s-ar fi refugiat zilele acestea, scrie Unimedia.

Deocamdată însă, informația nu a fost confirmată de autoritățile Republicii Moldova. Miercuri seara, Evgheni Șevciuc ar fi părăsit Moldova, după ce s-ar fi refugiat la Chișinău după ce autoritățile de la Tiraspol au deschis mai multe dosare penale pe numele său.

Chișinăul nu a confirmat oficial aflarea fostului lider separatist pe teritoriul Republicii Moldova, iar miercuri seara, surse din cadrul Aeroportului Internațional din Chișinău au confirmat pentru Report.md că Șevciuk ar fi plecat din țară și că ar fi ieșit printr-un alt coridor, decât terminalul de pasageri sau sala VIP.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare