Un prezentator tv ucrainean a evadat la Bruxelles

Prezentatorul Canalului Ucrainean 24, Alexey Pechiy, nu a mai revenit în Ucraina după încheierea summitului Consiliului European, care a avut loc în perioada 14-15 decembrie la Bruxelles, scrie Strana.ua. Pechy a avut acreditare la summit și a refuzat să se întoarcă în Ucraina.

Pe rețelele de socializare, jurnalistul a spus că decizia „dificilă” s-a datorat faptului că atitudinea Occidentului față de Ucraina se schimbă, așa că dorește, rămânând în Europa, să contribuie la „promovarea mediatică a agendei ucrainene”.

După cum scrie Strana.ua, informațiile despre „evadare” au fost confirmate oficial de compania media care deține canalul TV. Potrivit directorului general al holdingului, Roman Andreiko, Pechiy a luat decizia „conștient de toate consecințele evadării sale”. „A spune că sunt șocat înseamnă a nu spune nimic! Timpul va judeca. Iar oamenii cărora le-a plăcut atât de mult să privească și să asculte analizele lui Alexey trebuie să accepte acest lucru și să decidă singuri dacă sunt gata să continue să-l creadă, ” a spus Andreiko indignat .

Hot this week

Topics

Mai mult

    Macron: Trăim un moment unic. Xi, Trump și Puțin se opun europenilor

    Președintele francez Emmanuel Macron a declarat vineri, la Atena,...

    Co-fondatorul AUR Marius Lulea, atac la Simion

    Am fost întrebat despre declarațiile recente ale președintelui AUR....

    Merz: Aderarea imediată a Ucrainei la UE e imposibilă

    Cancelarul german Friedrich Merz a numit imposibilă aderarea imediată...

    Meloni critică renovarea unei clădiri UE din Bruxelles cu 800 de milioane de euro

    Prim-ministrul italian Giorgio Meloni a criticat astăzi planurile de...

    Articole relationate

    Categorii populare