Un fost șef de CJ aflat în pușcărie va primi daune din partea statului român

Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Cluj, Horea Uioreanu, care ispăşeste o pedeapsă de peste 6 ani pentru corupţie, trebuie să primească 5.000 de euro daune morale din partea Statului Român şi a unor instituţii ale MAI pentru încălcarea unor dispoziţii ale CEDO. Decizia nu e definitivă.

Potrivit unei decizii emise miercuri de Judecătoria Cluj-Napoca, care a fost postată pe site-ul instituţiei, în cazul lui Horea Uioreanu au fost încălcate dispoziţiile articolelor 3 şi 8 CEDO.

„Obligă pârâţii Statul Român, Ministerul de Interne, IGPR şi IPJ Cluj, în solidar, la plata către reclamant a sumei de 2.700 euro (echivalentul în lei la data plăţii), reprezentând contravaloarea prejudiciului moral cauzat ca urmare a încălcării dispoziţiilor art. 3 CEDO. Obligă aceeaşi pârâţi, în solidar, la plata către reclamant a sumei de 1.800 euro (echivalentul în lei la data plăţii), reprezentând contravaloarea prejudiciului moral cauzat ca urmare a încălcării dispoziţiilor art. 8 CEDO. Obligă pârâţii Statul Român, MAI, IGPR şi Direcţia Generală de Poliţie Bucureşti, în solidar, la plata către reclamant a sumei de 300 euro (echivalentul în lei la data plăţii), reprezentând contravaloarea prejudiciului moral cauzat ca urmare a încălcării dispoziţiilor art. 3 CEDO. Obligă aceeaşi pârâţi, în solidar, la plata către reclamant a sumei de 200 euro (echivalentul în lei la data plăţii), reprezentând contravaloarea prejudiciului moral cauzat ca urmare a încălcării dispoziţiilor art. 8 CEDO. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare”, se arată în documentul citat.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Genunchiul broaștei, Simion, PNL și USR

    Reducerea numărului de parlamentari și formarea unei singure camere...

    Trump a prelungit armistițiul cu Iranul pe termen nelimitat

    Președintele american Donald Trump a declarat astăzi că nu...

    Fritz vrea să racoleze parlamentari AUR

    ”Eu nu exclud că există parlamentari care acum sunt...

    Erdogan: Războiul din Orient slăbește Europa, daunele vor fi însemnate

    Războiul din Orientul Mijlociu 'începe să slăbească Europa', a...

    Trump face lista aliaților NATO: buni și răi. Cei răi vor fi „pedepsiți”

    Administrația președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, face...

    Articole relationate

    Categorii populare