spot_img
luni, 22 decembrie, 2025
3.3 C
București

Un fost ministru al Energiei in președinția Bush și o afacere mineră cu magneziu făcută discret in România

Europa va relua exploatarea minieră a magneziului pentru prima dată în mai mult de un deceniu, în timp ce UE încearcă să îşi reducă dependenţa de importurile chinezeşti de materii prime esenţiale, scrie FT conform ZF.

România, membră a UE, a acordat vineri o concesiune minieră companiei Verde Magnesium, o societate cu sediul la Bucureşti, susţinută de fondul de investiţii american de capital privat Amerocap, printre care este şi un fost ministru al Energiei în preşedinţia Bush 2001-2005, Abraham Spencer.

Verde intenţionează să investească 1 miliard de dolari într-o mină de magneziu dezafectată din apropierea oraşului Oradea şi să construiască instalaţii de prelucrare care să utilizeze energie regenerabilă şi să recicleze aluminiul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor desființat de unul din susținătorii săi: CATASTROFĂ

    Sorin Ioniță, președintele Expert Forum, un susținător al lui...

    „Frații” lui Bolo dau atacul la B in presa trumpistă

    Acum cîteva zile presa a relatat că magnații suedezo-români Ioan și...

    Nicușor calcă statul de drept in picioare. REACȚIE DE LA VÂRFUL CSM

    Judecătorul Alin Ene, membru în Consiliul Superior al Magistraturii,...

    Pe cine consideră Trump omul cheie in negocierile pentru Ucraina

    Președintele american Donald Trump se bazează pe ginerele său,...

    Prietenul lui Zele cu wc-urile de aur găsit in Israel

    Jurnaliștii l-au găsit pe omul de afaceri ucraineanTimur Mindich...

    92% dintre maghiarii din Transilvania au încredere in Viktor Orbán

    În rândul maghiarilor din Transilvania, Viktor Orbán este cel...

    Articole relationate

    Categorii populare