UK nu va participa la atacurile asupra Iranului chiar dacă Trump e supărat

Londra nu va participa la atacurile asupra Iranului și nu își va schimba decizia, în ciuda dezaprobării președintelui american Donald Trump, a declarat luni premierul britanic Keir Starmer.

„Nu ne vom alătura SUA și Israelului în atacuri ofensive”, a declarat el într-un discurs adresat Parlamentului britanic.

El a spus că autoritățile britanice au ajuns la concluzia că cea mai bună soluție la criză ar fi o „soluție negociată” în care Iranul să renunțe la intenția sa de a dezvolta arme nucleare.

Autoritățile iraniene au declarat în repetate rânduri în ultimii ani că nu au planuri de a dezvolta astfel de arme.

Starmer a subliniat, de asemenea, că Trump și-a exprimat nemulțumirea față de poziția Londrei, dar că autoritățile britanice au luat această decizie pe baza intereselor țării.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Israelul nervos că SUA ar putea declara un armistițiu de o lună pentru a facilita negocierile cu Iranul

    Autoritățile israeliene sunt îngrijorate de un posibil scenariu în...

    Începe acum o nouă mega-cursă: explorarea industrială a Lunii, extracția metalelor

    ”Începe acum o nouă mega-cursă: explorarea industrială a Lunii,...

    Articole relationate

    Categorii populare