spot_img
sâmbătă, 28 februarie, 2026
-0.2 C
București

Ucraina aruncă Moldova in haos cu prețul gazelor

Ministrul moldovean al Energiei, Victor Parlicov, a avertizat că Moldova ar putea fi afectată de creșterea prețurilor la energie și gaze în cazul în care Ucraina va opri tranzitul gazelor rusești. Declarația vine după ce președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat că nu va prelungi contractul pentru tranzitul gazelor rusești prin Ucraina, scrie unica md. Cu referire la stiripesurse.md. 

„Pe noi ne-ar putea afecta prețul la energia electrică, dar și gestionarea unei potențiale crize din stânga Nistrului,” a declarat Parlicov. El a subliniat că, deși Moldova va avea acces la energie și gaze, acestea vor fi disponibile la prețuri mai mari, ceea ce ar putea avea un impact semnificativ asupra economiei și asupra consumatorilor din țară.

Sudja rămâne principalul punct de tranzit al gazelor rusești către Europa și regiunea transnistreană, iar în prezent aceasta este controlată de forțele ucrainene care au capturat-o la începutul luni august.

În prezent, Chișinăul cumpără 80% din necesarul de curent de la Cuciurgan la un preț de 66 de dolari MWh.

Hot this week

Topics

Mai mult

    AI va omori motorul de căutare Google

    Directorul general al Condé Nast, Roger Lynch, a declarat pentru Financial...

    India, cuiul lui Pepelea intre Afganistan și Pakistan

    În noaptea de 27 februarie, ministrul pakistanez al Apărării,...

    Fritz, sedus de milițianul Caragea: Nu e numire politică, ci făcută de un minister

    Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că numirea lui...

    Trump: Facem o „preluare amiabilă a Cubei”

    Statele Unite ar putea efectua o „preluare amiabilă a...

    Ungaria mută economic puternic in Serbia

    La forumul de afaceri ungaro-sârb sunt reprezentate 47 de...

    Articole relationate

    Categorii populare