Trump vrea să interzică votul prin corespondență

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va solicita interzicerea votului prin corespondență în țară, deoarece consideră că această metodă nu este fiabilă.

„Voi conduce o mișcare pentru a scăpa de votul prin corespondență. Și, dacă tot suntem la asta, trebuie să scăpăm de controversatele mașini de vot electronic care sunt inexacte și costă mulți bani”, a scris el luni pe Truth Social.

Trump a declarat că utilizarea buletinelor de vot cu filigran la secțiile de votare „este o modalitate mai rapidă de a vota, care nu lasă nicio îndoială la sfârșitul zilei alegerilor cu privire la cine a câștigat și cine a pierdut”.

Potrivit liderului american, prima etapă a luptei pentru abolirea votului prin corespondență va fi un ordin executiv pe care intenționează să îl semneze „pentru a asigura alegeri intermediare corecte în 2026”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    2 cutremure de 7,2 si 7,5 au lovit Venezuela

    Două cutremure puternice au lovit miercuri Venezuela la un...

    România nu există in grupul țărilor europene importante din NATO: Polonia e

    Reprezentanții celor mai puternici cinci membri europeni ai NATO,...

    Jerusalem Post: Israelul discută returnarea teritoriilor libaneze sub controlul Beirutului

    Reprezentanții israelieni și libanezi, aflați la discuțiile de la...

    CS Drobeta este la un pas de promovare

    CS Drobeta este la un pas de promovarea în...

    Ungaria blochează aderarea accelerată a Ucrainei la UE

    Uniunea Europeană și-a revizuit planurile pentru negocierile de aderare...

    Guvernul german prăbușește Rheinmetall

    Acţiunile companiilor din sectorul apărării s-au prăbuşit miercuri după...

    Articole relationate

    Categorii populare