Trump vrea legalizarea consumului de marijuana, dar nu în locuri publice

Fostul președinte american Donald Trump și-a exprimat astăzi sprijinul pentru dezincriminarea marijuanei, spunând că banii contribuabililor nu ar trebui cheltuiți pentru arestarea persoanelor care o dețin pe aceasta din urmă doar pentru „uz personal”.

„În Florida, la fel ca multe alte state care au aprobat deja, marijuana personală va fi legalizată pentru adulți. Asta va rămâne la latitudinea alegătorilor, indiferent dacă place sau nu cuiva”, a spus Trump în statul său de origine, susținând legalizarea posesiei și achizițiilor de până la 85 de grame pentru adulții cu vârsta peste 21 de ani, relatează Reuters.

Cu toate acestea, candidatul republican la președinție a spus că parlamentarii ar trebui să adopte legi care să interzică consumul de marijuana în locuri publice și a adăugat că este greșit ca cineva să fie tratat drept infractor pentru deținerea de marijuana într-un stat și nu în altul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bolo închide Dacia și Ford

    Companiile Dacia și Ford vor avea, voluntar, producția oprită...

    Guvernul va distruge ce a mai rămas din industrie cu criza energetică după lovitura taxelor

    Reducerea voluntară a consumului de energie electrică ar putea...

    Ucrainienii rad și grădinițele in limba română din Cernăuți

    Comunitatea românească din municipiul Cernăuți își exprimă îngrijorarea cu...

    Președintele Serbiei: În două-trei zile, Dunărea va deveni nenavigabilă

    Dunărea va deveni nenavigabilă în două-trei zile din cauza...

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Articole relationate

    Categorii populare