Trump retrage SUA din organisme ale ONU și face planuri pentru infractori

Președintele SUA, Donald Trump, a semnat marți un ordin executiv menit să retragă Statele Unite din mai multe organisme ale ONU și să revizuiască finanțarea de către Washington a organizației internaționale cu sediul la New York, transmite France Presse.

Ordinul executiv al președintelui american retrage Statele Unite din Consiliul ONU pentru Drepturile Omului, organism în care SUA nu sunt stat membru, ci doar observator, și prelungește suspendarea tuturor finanțărilor americane pentru agenția ONU pentru refugiații palestinieni (Unrwa).

De asemenea, conform Reuters, președintele Trump a confirmat că va ‘desființa’ Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID).

Agenția se află în plină criză, deoarece administrația Trump ia în considerare fuzionarea USAID cu Departamentul de Stat, ca parte a unei reorganizări radicale ce ar reduce personalul și ar alinia cheltuielile la politica lui Trump ‘America pe primul loc’.

Trump a declarat că miliardarul Elon Musk, care este responsabil de acest efort, a făcut o ‘treabă excelentă’ și că există o mulțime de fraude în cadrul agenției.

Pe de altă parte, președintele Trump a declarat tot marți că infractorii americani pot fi plasați în închisori din alte țări, adăugând că există state care vor accepta infractori din Statele Unite.

Secretarul de stat american, Marco Rubio, a calificat marți drept ‘foarte generoasă’ oferta președintelui salvadorian Nayib Bukele de a găzdui infractori periculoși din SUA în închisorile din țara sa și a declarat că administrația Trump ar trebui să o studieze. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    De ce a relaxat America sancțiunile împotriva petrolului iranian

    Statele Unite și-au epuizat principalele pârghii politice pentru atenuarea...

    Armata germană a spart miliarde de dolari pentru un sistem nefuncțional

    Noul sistem de comunicații și comandă dezvoltat pentru forțele...

    Vučić: Al treilea război mondial poate a inceput deja

    Prevenirea celui de-al Treilea Război Mondial, care poate a...

    FINANȚĂRI DE PESTE 26 MILIOANE LEI PENTRU MODERNIZAREA ILUMINATULUI PUBLIC ÎN MEHEDINȚI

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a găzduit ...

    Rușii promit Serbiei că nu vor avea probleme cu aprovizionarea cu gaze

    Ministrul Dezvoltării Economice al Federației Ruse, Maksim Reșetnikov, a...

    Articole relationate

    Categorii populare