Trump nu vrea obligativitatea măștii în America

Preşedintele american Donald Trump a afirmat că noul coronavirus ”va dispărea” şi şi-a exprimat opoziţia faţă de ideea impunerii la nivel naţional a obligativităţii purtării măştii, transmit duminică AFP şi dpa conform Agerpres.

”Voi avea dreptate în final. Ştiţi că am spus ‘acest lucru va dispărea’. O spun încă o dată”, a declarat liderul de la Casa Albă într-un interviu pentru postul de televiziune Fox News.

În SUA au fost înregistrate peste 60.000 de noi cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore, ceea ce aduce la 3,7 milioane numărul total al cazurilor consemnate de la începutul pandemiei, potrivit Universităţii Johns Hopkins. În opinia preşedintelui Trump, ”multe dintre aceste (noi) cazuri sunt oameni tineri care se vor vindeca în numai o zi”.

”Nu sunt de acord cu afirmaţia conform căreia dacă lumea îşi pune mască totul va dispărea”, a răspuns liderul american unei întrebări privind măsura obligativităţii măştii pentru a limita răspândirea noului coronavirus.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Izolarea Israelului

    Pentru guvernul israelian, izbucnirea războiului cu Iranul a marcat...

    Comandantul Armatei ucrainiene: Nu putem duce vehiculele blindate pe linia frontului, Rusia are armament

    Într-un interviu acordat publicației The Times, comandantul-șef al Forțelor...

    Trump amenință din nou Iranul

    La un moment dat, Statele Unite ar putea fi...

    Comitetul pentru Pace al lui Trump vrea să își acorde imunitate juridică completă

    Comitetul pentru Pace, aprobat de Națiunile Unite și prezidat...

    Axios: Trump ar putea anula ințelegerile cu rușii de la Anchorage

    La summitul G7, președintele american Donald Trump a indicat...

    Articole relationate

    Categorii populare