Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că nu vede rostul de a se gândi la sancțiuni suplimentare împotriva Rusiei, deoarece întâlnirea sa cu președintele rus Vladimir Putin a fost un succes.
„Astăzi cred că nu trebuie să mă gândesc la asta. Vom vedea ce se întâmplă peste două sau trei săptămâni. Dar întâlnirea de astăzi a mers bine”, a declarat el pentru Fox News.
Trump l-a numit pe președintele rus Vladimir Putin un lider inteligent și puternic. „Este puternic și dur ca naiba”, a declarat președintele american după discuțiile cu Putin în Alaska.
În plus, răspunzând la întrebarea unui jurnalist despre dacă presiunea exercitată asupra Rusiei l-a forțat pe Putin să accepte o întâlnire cu el, Trump a remarcat: „Este foarte inteligent. Nu a venit la negocieri pentru că cineva îl presa”.



