Trump: Nu mai dau nici un ban Ucrainei. Biden a donat 350 de miliarde de dolari ca și cum ar fi fost bomboane. Este o sumă masivă de bani și o mare parte din ea în numerar

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că țara sa nu mai este implicată în criza ucraineană în ceea ce privește finanțarea acesteia.

„După cum știți, avem o problemă cu un război pe care poporul nostru încearcă să-l rezolve acum cu Rusia și Ucraina. Nu mai suntem implicați financiar în război”, a spus el la o ședință de cabinet.

„Biden a donat 350 de miliarde de dolari ca și cum ar fi fost bomboane. Este o sumă masivă de bani și o mare parte din ea în numerar, o mare parte în echipamente. Nu dau nimic. Vindem echipamentele NATO. Națiunile europene ne plătesc pentru echipamente 100% la prețul lor, apoi le aduc în Ucraina sau orice altceva fac cu ele. Dar încercăm să rezolvăm această problemă. Am rezolvat opt ​​războaie. Acesta ar fi al nouălea, iar poporul nostru este în Rusia chiar acum pentru a vedea dacă putem rezolva problema”, a adăugat Trump.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Taiwanul să nu încerce să își declare independența de China

    Președintele american Donald Trump a declarat pentru Fox News...

    Xi-Trump, un summit pentru aproape nimic

    Președinții chinez Xi Jinpin și american Donald Trump au...

    Dronele ucrainiene au doborât guvernul leton

    Demisia prim-ministrului leton, Evika Silina, pe fondul recentului incident...

    Franța pierde Africa. Ce face Macron?

    Administrația președintelui Emmanuel Macron a fost marcată de pierderea...

    După ce i-a făcut pe germani „leneși”, Merz își pune țărână in cap

    Cancelarul Friedrich Merz, plin de remușcări, pe măsură ce...

    Articole relationate

    Categorii populare