Trump jr acuză presa și nebunii din «statul profund» pentru atacurile la Witkoff

Fiul președintelui american Donald Trump Jr. a declarat că oponenții trimisului special Steve Witkoff intenționează să pună capăt procesului de pace din Ucraina.

„Este destul de clar că aproape toți criticii lui Whitkoff își doresc ca orice acord de pace privind Ucraina să eșueze, astfel încât acest conflict să poată continua la nesfârșit. Gata!”, a scris Trump Jr. pe rețelele de socializare miercuri.

De asemenea, el a exprimat opinia că „toată această presă și nebunii din «statul profund» nu au purtat nicio negociere de succes”.

Conceptul de „stat profund” este o teorie conform căreia în Statele Unite există un grup sau grupuri coordonate de oficiali guvernamentali nealeși care influențează politica fără a ține cont de conducerea aleasă democratic.

Anterior, consilierul prezidențial rus, Iuri Ușakov, a declarat că scurgerea de informații despre conversația sa cu Whitkoff este puțin probabil să fi provenit de la participanții la conversație, deoarece niciunul dintre ei nu a fost interesat de aceasta.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Tulsi Gabbard demisionează din fruntea Serviciului Național de Informații al SUA

    Tulsi Gabbard, directoarea Serviciului Național de Informații al SUA,...

    Trimisul lui Trump: Avem nevoie de petrolul din Groenlanda

    Jeff Landry, trimisul special al președintelui american Donald Trump...

    Rubio: Ne-am suspendat participarea la negocierile ruso-ucrainiene

    Secretarul de stat american Marco Rubio a confirmat astăzi...

    Percheziții la Palatul Elysée, președinția Franței

    Judecătorii de instrucție din cadrul departamentului pentru criminalitate financiară...

    Pentagonul își „întrerupe” participarea la Comitetul mixt permanent SUA-Canada pentru apărare

    Decizia Statelor Unite de a suspenda discuțiile semestriale planificate...

    Articole relationate

    Categorii populare