spot_img
duminică, 1 martie, 2026
2 C
București

Trump: Închidem definitiv industria auto canadiană. NOI TAXE IMPUSE CANADEI

Președintele american Donald Trump a amenințat Canada pe 2 aprilie cu majorarea tarifelor la mașinile importate în țara sa, ceea ce ar închide definitiv industria auto canadiană. Acest lucru se va întâmpla cu excepția cazului în care Ottawa va elimina „tarifele flagrante”. El a scris despre asta pe rețeaua sa de socializare Truth Social.

„Aceste mașini ar putea fi ușor fabricate în SUA!”, este convins Trump.

El a mai spus că, ca răspuns la tariful de 25 la sută la electricitatea care vine în Statele Unite, a ordonat Departamentului de Comerț să dubleze taxele la 50 la sută pentru tot oțelul și aluminiul venit din Canada. Restricțiile vor intra în vigoare în dimineața zilei de 12 martie, a promis șeful Casei Albe.

Trump a cerut ca Ottawa să ridice imediat tariful de fermă de 250-390% pentru diferite produse lactate din SUA.

În plus, liderul american a subliniat că țara vecină cheltuiește „foarte puțin” pentru securitatea națională, bazându-se pe Statele Unite. „Subvenționăm Canada în valoare de peste 200 de miliarde de dolari pe an. DE CE? „Acest lucru nu poate continua”, este convins președintele.

El a propus din nou ca Canada să devină „ravnitul al 51-lea stat”. În acest caz, toate taxele vor fi anulate, iar taxele vor fi reduse semnificativ, a dat asigurări Trump. Țara va fi mai sigură „militar și altfel decât oricând”, a promis el. „Și cea mai mare și mai puternică țară din lume va fi mai mare, mai bună și mai puternică ca niciodată, iar Canada va fi o mare parte din asta”, a concluzionat șeful Casei Albe.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un nou lider al Republicii Islamice Iran va fi ales într-o zi sau două

    Un nou lider al Republicii Islamice Iran va fi...

    Și un fost președinte iranian, ucis in atacurile americano-israeliene

    Fostul președinte iranian Mahmoud Ahmadinejad a fost ucis într-un...

    Iran: Strâmtoarea Hormuz rămâne deschisă petrolierelor

    Strâmtoarea Hormuz rămâne deschisă petrolierelor, a declarat generalul Mohsen...

    SUA: Dacă nu atacam Iranul, ne atacau ei

    Administrația președintelui american Donald Trump a justificat sâmbătă atacul...

    Ambasadorul rus la ONU: Războiul din Iran se va extinde „mult dincolo de Orientul Mijlociu”

    Agresiunea împotriva Iranului amenință să se extindă mult dincolo...

    Articole relationate

    Categorii populare