spot_img
sâmbătă, 24 ianuarie, 2026
0.1 C
București

Trump atacă Rezerva Federală după ce nu a vrut să scadă dobânzile

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, s-a lansat miercuri pe Truth Social într-o critică violentă împotriva Rezervei Federale (Fed), care mai devreme în cursul zilei a lăsat neschimbate ratele dobânzilor, asigurând că se va ocupa de ‘eliberarea împrumutului pentru toți americanii’, scrie AFP.

‘Pentru că (Jerome) Powell și Fed nu au reușit să oprească problemele pe care le-au creat cu inflația, voi face ca țara noastră să fie din nou puternică din punct de vedere financiar, și nu numai’, a declarat președintele american.

El a reacționat la câteva ore după ce banca centrală americană a anunțat că a menținut ratele dobânzilor neschimbate, într-un interval cuprins între 4,25% și 4,50%, șeful acesteia considerând că nu este necesar ‘să se acționeze în grabă’ și să le coboare mai mult.

Economia americană merge într-adevăr la viteză maximă, cu o piață a forței de muncă în continuare solidă și cu o inflație încă peste ținta de 2% a Fed, condiții care îi permit să se concentreze pe controlul prețurilor.

Dar Donald Trump a cerut săptămâna trecută ca ‘ratele dobânzilor să scadă imediat’, pretinzând că are o cunoaștere mai bună a subiectului decât Powell.

‘Dacă Fed ar fi petrecut mai puțin timp cu politicile anti-discriminare, ideologia de gen, energia +verde+ sau pseudo-schimbările climatice, inflația nu ar fi fost niciodată o problemă. În schimb, am suferit cea mai mare inflație din istoria noastră’, a insistat președintele american.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Dacă Canada face acordul comercial cu China le impunem taxe de 100%

    Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va impune...

    Schröder: Avem nevoie de gazul ieftin din Rusia, nu de înarmare

    Fostul cancelar german Gerhard Schröder, într-un articol pentru ziarul...

    Arma secretă folosită de americani în Venezuela

    Președintele american Donald Trump a dezvăluit numele armei secrete...

    Important general chinez, anchetat

    Generalul superior al armatei chineze, Zhang Yuxia, este investigat...

    Coldea cere la Davos puterea absolută a Serviciilor Secrete

    Fostul prim-adjunct al SRI, gen(r) Florian Coldea, a susținut...

    USR susține Ursul

    Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat pe Facebook că...

    Articole relationate

    Categorii populare