spot_img
vineri, 6 februarie, 2026
5.1 C
București

Tomac: Pe vremuri România avea voci care o apărau în orice împrejurare.Cine astăzi mai ia atitudine și spulberă miile de știri false elaborate de Kremlin pe care adepții obraznici ai Moscovei le propagă cu mult tupeu?

Cine mai combate astăzi dezinformarea servită de Rusia? Și în aceste vremuri pline de provocări, politica în Rusia se face prin manipulare și propagandă. Dintotdeauna, deformarea realității a fost asumată drept politică de stat, iar în criza coronavirus am avut parte din plin de “vești” binevoitoare cu scopul de a dezinforma în cel mai brutal mod cetățenii întregii Europe.Pe vremuri, România avea voci care o apărau în orice împrejurare. Se purtau dispute publice cu diplomații țariști de la Paris sau Berlin. Exista atitudine și erau combătute cu argumente solide tezele oficialilor ruși. Unul dintre cei mai mari apărători ai adevărului a fost cel pe care îl comemorăm astăzi, poetul și gazetarul Mihai Eminescu. Într-o înșiruire de argumente împotriva deizinformărilor Rusiei, încheia cu acest îndemn care ar trebui să fie răspunsul nostru la toate pretențiile venite din est: „Cuvântul nostru este: de bună voie niciodată, cu sila şi mai puţin.”, a scris pe facebook europarlamentarul Eugen Tomac, președintele PMP.

Cine astăzi mai ia atitudine și spulberă miile de știri false elaborate de Kremlin pe care adepții obraznici ai Moscovei le propagă cu mult tupeu?, se întreabă Tomac.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump își declară sprijinul pentru Orbán in alegerile din Ungaria

    Președintele SUA, Donald Trump, îl va susține pe premierul...

    Dosarul Epstein se detonează și la Forumul de la Davos

    Organizatorii Forumului Economic Mondial au anunțat joi deschiderea unei...

    Cele mai multe concedieri in SUA de la criza din 2009

    Companiile americane au anunțat cel mai mare număr de...

    China nu vrea zona de metale rare dorită de SUA din care vrea să facă parte și România

    China și-a exprimat joi opoziția față de propunerea SUA...

    Jeffrey Sachs: Cazul Epstein este o capcană a Mossad pentru elita de la Washington

    Finanțatorul american Jeffrey Epstein, cu reputație scandaloasă, și dosarul...

    Trump: Aproape am realizat pacea in Ucraina

    Statele Unite depun eforturi mari pentru a pune capăt...

    Articole relationate

    Categorii populare