The Wall Street Journal: Războiul din Golf va da o lovitură zdrobitoare economiilor europene

Șocul energetic provocat de războiul dintre SUA și Israel împotriva Iranului amenință să dea o lovitură zdrobitoare economiilor europene, scrie The Wall Street Journal.

Publicația preconizează că această situație va fi o „surpriză amară” pentru Europa, care plănuise să accelereze creșterea economică după o lungă perioadă de stagnare.

Creșterea prețurilor la petrol și gaze a dus deja la creșterea facturilor de import de combustibili fosili ale țărilor europene cu 3 miliarde de euro în primele zece zile ale conflictului, a declarat președinta CE, Ursula von Leyen.

Conflictul privind Iranul este doar cea mai recentă lovitură dată economiei europene de politicile președintelui american Donald Trump, relatează WSJ. Anul trecut, tarifele sale au restricționat accesul companiilor europene la cea mai mare piață de export a lor și au dus la o creștere a importurilor din China, care au fost deturnate de pe piața americană din cauza barierelor tarifare.

Economia Europei este puternic dependentă de comerțul internațional, deoarece regiunea are puține resurse naturale proprii. În zona euro, comerțul exterior reprezintă aproape jumătate din producția economică anuală, comparativ cu aproximativ 35% în China și aproximativ 25% în SUA. Cu o creștere economică de aproximativ 1%, o creștere a prețurilor petrolului la 125 de dolari pe baril sau mai mult ar putea împinge Europa în recesiune, potrivit economistului Neil Shearing. Cu toate acestea, majoritatea măsurilor de sprijin anunțate au un lucru în comun: nu necesită cheltuieli imediate mari.

Hot this week

Topics

Mai mult

    SRI îl bagă pe Bolo în afacerea Digi

    După ce aseară, la Euronews, premierul Ilie Bolojan a...

    Căderea economică mai mare decât se aștepta

    Economia României s-ar putea contracta cu 1%-1,5% în acest...

    Înfrângerea Germaniei

    Eșecul Germaniei de a obține un loc nepermanent în...

    Trump a aprobat 700 de milioane de dolari pentru relansarea industriei cărbunelui din SUA

    Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat alocarea unei sume...

    Nicu Alifantis după turneu: DEZASTRU

    CULTURA… ÎNCOTRO? După ce am încheiat prima parte a...

    Rușii și americanii fac tunel sub Strâmtoarea Bering între Rusia și SUA

    Reprezentantul Special al Președintelui Rusiei pentru Investiții și Cooperare...

    Tomac anunță un guvern de specialiști, nu de politicieni

    Premierul desemnat, Eugen Tomac, a declarat, joi, la Cotroceni,...

    Articole relationate

    Categorii populare