The Telegraph: Ezitările Occidentului fată de Ucraina

Lipsa unanimității în problema aprovizionării cu tancuri Ucrainei arată că sprijinul occidental pentru Kiev se estompează treptat, a scris editorialistul The Telegraph Con Coughlin

.„Concluzia că politicienilor occidentali le lipsește hotărârea de a continua să susțină Ucraina poate să nu fie atât de departe de adevăr în cele din urmă”, a spus el.

Există acum semne că SUA nu mai sunt entuziasmate să ajute Ucraina. O facțiune influentă de republicani a pus la îndoială politica administrației Biden cu privire la Kiev, care a primit de fapt „cartă blanche”. Acest lucru ar putea duce la limitarea Congresului asistenței militare pentru Ucraina în viitor, a adăugat observatorul.

Și deși țări precum Marea Britanie au decis să trimită tancuri Challenger 2 la Kiev, este puțin probabil ca acest lucru să-i convingă pe alții să urmeze exemplul, iar vehiculele de luptă nu vor avea o influență decisivă asupra cursului conflictului, a considerat Coughlin.

În opinia sa, ezitarea Occidentului de a oferi Kievului armele necesare succesului militar al Ucrainei se bazează pe temerile că acest lucru ar putea provoca o nouă escaladare a conflictului cu Moscova . Și în timp ce țările occidentale se ceartă despre cine ar trebui să ajute mai mult, Rusia , după cum a menționat autorul materialului, continuă să obțină succes pe câmpul de luptă, precum și să dezvolte relații suplimentare cu țări precum China și Africa de Sud.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dogioiu îl laudă pe șeful Vămilor pus sub control judiciar după ce a fost reținut 24 de ore

    Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat...

    Washington Examiner despre prietenul lui Coldea: Albania este cel mai recent stat narco care amenință lumea

    Creșterea criminalității organizate și a practicilor politice controversate reprezintă...

    China a fost de acord să comande 200 de aeronave de la Boeing

    China a fost de acord să comande 200 de...

    Adrian Năstase: Da’ unde e vila?

    După ședința de guvern de astăzi a guvernului interimar,...

    Șeful CJ Dâmbovița, discuție cu ambasadorul american la BSDA 2026

    Astăzi, am participat la expo-conferința internațională „Black Sea Defense...

    Articole relationate

    Categorii populare