The Economist: În cazul unui război nuclear cu Rusia, Coreea de Nord și China, Statele Unite nu vor supraviețui

Statele Unite se tem de un război pe trei fronturi: cu Rusia în Europa, cu China lângă Taiwan și pe Peninsula Coreeană. În acest context, administrația Biden se pregătește să-și sporească forțele nucleare desfășurate

Autoritățile americane sunt pesimiste cu privire la capacitatea lor de a se confrunta cu Rusia, Coreea de Nord și China în același timp, scrie The Economist citând oficiali americani nenumiți.

Pentagonul simulează o situație în care Rusia atacă o țară NATO, atragând Statele Unite să apere Europa; atunci China va profita de distragerea atenției Washingtonului și va invada Taiwan; și în același timp Coreea de Nord va ataca Coreea de Sud. Toate cele trei țări – Rusia, Coreea de Nord și China – au arme nucleare, ceea ce ar putea duce la „trei crize nucleare imprevizibile”. În acest sens, administrația președintelui american Joe Biden a început să se pregătească pentru a crește forțele nucleare desfășurate după „decenii de reduceri profunde”.

Consolidarea ar putea începe încă din 2026 din cauza expirării Tratatului de reducere a armelor strategice (se încheie în februarie).

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rareș Bogdan: 10 motive să iubești la nebunie America

    10 motive să iubești la nebunie SUA. La mulți...

    Putin îi transmite lui Trump de 4 iulie că Rusia a contribuit la independența SUA

    Președintele rus Vladimir Putin l-a felicitat pe omologul său...

    Mișcarea Chinei în Germania

    Mii de companii de nișă de dimensiuni medii, coloana...

    Rușii au cucerit ultima fortăreață ucraineană din Donbas

    Konstantinovka din RPD a format principala linie de apărare...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Suntem debaraua fraților Tate

    de Adriana Stoicescu, judecător Demența, fals numită Stat, are, de...

    The Big Short la București

    Cred că peste 10 ani România va fi în...

    Scandal cu bugetul UE: Germania vrea o reducere de 40%. ROMÂNIA AFECTATĂ MAJOR

    Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a îndemnat...

    Articole relationate

    Categorii populare