Tesla taie 90 de hectare de copaci pentru fabrica de lângă Berlin

Constructorul auto american Tesla a anunţat vineri că a reluat operaţiunile de tăiere a copacilor la Grunheide, în apropiere de Berlin (Germania), pentru a putea construi prima sa uzină europeană, în pofida acţiunilor activiştilor de protecţie a mediului care vor să oprească despăduririle, transmite Reuters conform Agerpres.

„Tăierea arborilor decurge în mod ordonat”, a informat Tesla într-un comunicat. Nu au fost activităţi de mediu care să împiedice procesul, a precizat purtătorul de cuvânt de la Tesla, Kathrin Schira.

Tesla a primit luna trecută aprobarea pentru a-şi construi prima sa uzină din Europa pe o suprafaţă de tren de 300 de hectare la Grünheide, în apropiere de Berlin. Grupul american trebuie să cureţe de copaci o suprafaţă de aproximativ 90 de hectare în zona unde va fi construită uzina.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cine a cumpărat vila de lux a lui Berlusconi din Sardinia

    Vila de lux din Sardinia a lui Silvio Berlusconi...

    România, țara laptelui importat din Ungaria

    Sectorul laptelui se confruntă cu dificultăţi majore în direcţionarea...

    Lavrov acuză America: Vor să ia Nord Stream, Lukoil și Rosneft

    Statele Unite folosesc sancțiuni împotriva companiilor rusești de petrol...

    Emisari francezi și britanici in secret la Moscova

    Reprezentanți ai Franței și Regatului Unit au venit în...

    Lavrov: În Alaska am stabilit cu americanii ceva, acum ne cer să facem concesii

    La summitul ruso-american din Alaska s-a ajuns la un...

    Foreign Policy: Nietul Americii, drona din România și Ucraina

    Administrația SUA a respins solicitările aliaților europeni de a-și...

    Articole relationate

    Categorii populare