”Sunteţi naşul programului naţional de cumetrie pe bani publici. Ospătari, coafeze, buticari, patroni de pompe funebre, toţi cei care au şcoala vieţii, aceştia sunt oamenii pe care i-aţi promovat dumneavoastră”

Liderul deputaţilor PSD, Alfred Simonis, a declarat marţi că ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, este „naşul programului naţional de cumetrie pe bani publici” şi i-a cerut acestuia să îl demită pe directorul Unifarm.

„Domnule ministru, din păcate, sunteţi naşul programului naţional de cumetrie pe bani publici. Ospătari, coafeze, buticari, patroni de pompe funebre, toţi cei care au şcoala vieţii, aceştia sunt oamenii pe care i-aţi promovat dumneavoastră, presat sau nepresat, în conducerea unităţilor spitaliceşti. Suprem este cumătrul dumneavoastră de la Antibiotice Iaşi. (…) Dacă asta este România normală pe care o propuneţi dumneavoastră, cei de la PNL, în care toată lumea trebuie să respecte reguli, mai puţin cohorta de politruci PNL, atunci, domnule ministru, trebuie să plecaţi urgent acasă, chiar mâine, dacă nu se poate astăzi, după votul pe moţiunea simplă. Lăsaţi achiziţiile frauduloase şi poate aşa veţi avea bani pentru a dubla alocaţiile şi a majora pensiile”, a spus Simonis în plenul Camerei Deputaţilor, la dezbaterea moţiunii simple pe Sănătate conform Agerpres.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Zelenski cere Occidentului arme nucleare

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că Kievul trebuie...

    Se strânge lațul in jurul lui Raed Arafat

    Procurorii militari au ridicat, vineri, documente și telefoane de...

    Cancelarul German: SUA și Israel nu vor învinge in Iran

    Cancelarul german Friedrich Mertz a declarat astăzi că se...

    Rubio: Zelenski minte

    Secretarul de stat american Marco Rubio l-a acuzat pe...

    Unguriii de la MOL au descoperit al doilea mare zăcământ de gaze in Pakistan

    O societate mixtă condusă de MOL Pakistan a descoperit,...

    Articole relationate

    Categorii populare