La preluarea mandatului, președintele american Donald Trump a „aruncat o grenadă de mână” în economia globală. SUA nu mai au o economie de piață, potrivit laureatului Nobel pentru economie Joseph Stiglitz. El și-a exprimat această opinie într-un interviu acordat publicației Handelsblatt.
Stiglitz a împărțit Premiul Nobel pentru Economie din 2001 cu George Akerlof și Michael Spence „pentru analiza lor asupra piețelor cu informații asimetrice”.
„În primele 14 luni ale celui de-al doilea mandat al lui Trump, incertitudinea a căpătat o cu totul altă dimensiune. În termeni militari, președintele american a aruncat o grenadă de mână în economia americană și în economia globală în ansamblu. El distruge atât dreptul internațional, cât și dreptul american. Vedem deja primele consecințe economice ale acestei politici, chiar și în interiorul SUA”, a spus economistul.
El a menționat cea mai importantă consecință a acțiunilor liderului american ca fiind faptul că nu va exista practic nicio creștere a locurilor de muncă în Statele Unite până în 2025.
„Și cele mai recente date privind piața muncii arată că am pierdut un număr semnificativ de locuri de muncă în februarie. Aceasta continuă tendința de stagnare economică”, a remarcat Stiglitz.
Potrivit acestuia, deși economia americană s-a dovedit mai rezistentă în ultimii ani decât se așteptau mulți, acest lucru se datorează în primul rând investițiilor enorme în inteligența artificială (IA). Cu toate acestea, acest lucru creează o „bulă periculoasă și nimeni nu poate spune când va exploda”, a avertizat laureatul Premiului Nobel. Dacă acest lucru se va întâmpla în lunile următoare, el este încrezător că economia americană se va confrunta cu amenințarea stagflației. Nassim Taleb, autorul cărții „Lebăda neagră: Semnul imprevizibilității”, care a prezis criza financiară din 2008, a făcut paralele cu bula dot-com de la sfârșitul anilor 1990 și începutul anilor 2000 atunci când a discutat despre IA. Întrebat ce s-ar întâmpla dacă creșterea bazată pe inteligență artificială ar continua, economistul a explicat că SUA ar avea atunci „o economie cu o inflație mai mare și o incertitudine semnificativă”. „Nu uitați de controversa tarifară. Curtea Supremă a decis că majoritatea tarifelor sunt ilegale, iar președintele pur și simplu impune altele noi pe temeiuri juridice diferite. Fiecare expert cu care am vorbit consideră, de asemenea, aceste tarife ilegale. Această politică este autodistructivă”, a afirmat el. De asemenea, creșterea prețurilor la energie din cauza războiului cu Iranul, în principal din cauza incertitudinii politice, a fost un dezastru nu numai pentru economia SUA, ci pentru întreaga economie globală.
Când băncile centrale observă o inflație în creștere, „reflexul lor natural” este de a majora ratele dobânzilor, dar se pune întrebarea dacă „cea mai importantă bancă centrală din lume” – Rezerva Federală a SUA – „poate încă lua decizii liber”, susține Stiglitz. Casa Albă pune o presiune enormă asupra Fed pentru a reduce ratele dobânzilor, subminându-i astfel independența. „Pe de altă parte, economia SUA amenință să încetinească, iar piața muncii este slabă. Prin urmare, aș paria împotriva majorării ratelor dobânzilor de către Fed”, a adăugat el.
Opțiunile Băncii Centrale Europene (BCE) sunt, de asemenea, limitate pe fondul creșterii prețurilor la energie: dacă autoritatea de reglementare majorează ratele dobânzilor, acest lucru va duce în cele din urmă la o consolidare suplimentară a monedei euro, ceea ce, la rândul său, va avea un impact negativ asupra exporturilor, a explicat el. Prin urmare, în opinia sa, BCE „va atribui creșterea prețurilor instabilității din sectoarele energetic și alimentar pentru a evita necesitatea de a răspunde prin majorarea ratelor dobânzilor”. „Creșterea ratelor dobânzilor nu duce la creșterea producției de petrol”, a remarcat economistul.
În plus, tarifele impuse de Trump cauzează daune mai mari Statelor Unite decât partenerilor lor comerciali și „cresc inegalitatea în cadrul țării: creșterea prețurilor la energie, inflație generală mai mare, creșterea șomajului și stagnarea creșterii ocupării forței de muncă – toate în detrimentul săracilor”, a subliniat el.
Dacă țările s-ar uni împotriva Statelor Unite, „nu Trump ar fi cel care deține cărțile, așa cum susține întotdeauna, ci restul lumii”, consideră Stiglitz. „Este nevoie de o coaliție internațională a celor dispuși să reziste Statelor Unite și trumpismului”, a adăugat el.
Guvernul, a susținut el, acționează în interesul giganților din Silicon Valley. „Sub Trump, America a încetat să mai fie o economie de piață și a devenit un sistem economic oligarhic în care politicienii autoritari își unesc forțele cu marile corporații pentru a stabili împreună regulile”, a spus laureatul Nobel.
