Stelian Tănase despre posibilitatea reintroducerii unor măsuri restrictive: Ar fi prăpad. Se va ajunge la violențe

Tot mai multe voci vorbesc despre necesitatea unor noi măsuri de prevenire pe fondul răspândirii tot mai rapide a virusului COVID 19. Dar mai sunt românii dispuși să le accepte? Ce ar fi dacă s-ar reinstitui starea de urgență? ”Ar fi prăpăd”, crede politologul Stelian Tănase.

”Ar fi prăpăd” pentru că deja ”lumea e la capătul puterilor, nervii sunt foarte întinși și oamenii încep deja să cedeze psihic” iar noi restricții ar putea întâmpina rezistență de această dată, spune politologul. Mai grav, ”situația în România este destul de explozivă și destul de încordată” și ”o comunicare proastă a guvernului poate să escaladeze tensiunile și să se ajungă la violențe”, ceea ce face situația tot mai periculoasă cu cât se prelungește actuala criză.

Totuși, Stelian Tănase spune că deși mulți români ”ar brava” și nu ar respecta un nou val de restricții, toată lumea ar reveni la disciplină în secunda în care statisticile ar începe să vorbească de o mie de morți pe zi iar oamenii ar vedea imagini cu spitale pline și ambulanțe care nu mai fac față solicitărilor pentru că românii nu sunt curajoși și în fața pericolului frica va lucra cel mai puternic.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un pacient cu hantavirus la Arad

    Un pacient a fost confirmat cu hantavirus, vineri, la...

    Putin a transmis „informații importante politicienilor europeni” prin premierul slovac

    Prim-ministrul slovac Robert Fico a declarat astăzi că va...

    Șeful CIA in Cuba, țara care a rămas complet fără motorină și păcură

    Autoritățile cubaneze au anunțat ieri că sistemul energetic al...

    Șeful Comandamentului Central al SUA: Am primit „mii de lecții” in Iran

    Statele Unite au învățat „mii de lecții” din operațiunea...

    Nicușor dă semnalul fără Bolo

    Știrea momentului: Nicușor Dan refuză o nouă candidatură a...

    Articole relationate

    Categorii populare