SPP cumpără de la Ioan Rus și Ion Țiriac

Serviciul de Pază și Protecție (SPP) a încheiat cu RMB Inter Auto, firma lui Ioan Rus (fost PSD, actualmente Pro România) care a ocupat funcția de ministru de Interne, un contract cadru pentru furnizarea de mașini. Nu doar Ioan Rus va beneficia de banii din contract, ci și Ion Țiriac. Alături de Ioan Rus, printre acționarii societății clujene se află un off-shore cipriot reprezentat de unul dintre avocații lui Țiriac. Printre clienții firmei lui Ioan Rus se numără Direcția Națională Anticorupție, dar și instituții clujene, scrie Gazeta de Cluj.

La mijlocul acestei luni, SPP a încheiat un contract în valoare de 3.311.454,98 lei (aproximativ 700.000 euro), fără TVA, cu RMB Inter Auto, firma clujeanului Ioan Rus în care îl are partener de afaceri pe Ion Țiriac.

Lista contractelor pe care firma clujeanului le-a încheiat cu instituțiile statului poate fi completată de Ministerul apărării, cu care a încheiat un acord de peste 4 milioane de euro pentru furnizarea de microbuze, Institutul Oncologic Cluj Napoca, cu care a parafat o înțelegere în valoare de 116.633 de euro cu TVA, pentru dotarea spitalului cu o unitate complet utilată.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Cine a fost ținta atentatului de la Moscova

    Sărbătorirea a celei de-a 55-a aniversări a comandantului șef...

    Asaltul francmasonilor in universitățile britanice

    Francmasonii britanici încearcă să atragă tineri în rândurile lor....

    Mașina Timpului la Castrul Roman de la Călugăreni

    Muzeul Județean Mureș a reușit să deschidă porțile unei...

    Rusia a distrus exporturile Ucrainei: Firmele sunt afectate deoarece nu își pot plăti împrumuturile

    Exporturile ucrainene sunt îngreunate și, în unele cazuri, suspendate,...

    Trump se ceartă cu propriul Departament de Justiție

    Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că nu...

    Articole relationate

    Categorii populare