Spania ingrijorată de întreruperea acordului pentru cereale: Vine criza alimentară. Vor crește prețurile

Lipsa unui acord cu privire la acordul cu cereale poate provoca o criză alimentară, spune Manuel Torrero, reprezentant al Asociației Tinerilor Fermieri din Spania (ASAJA).

„Trebuie să fim atenți, trebuie să așteptăm câteva zile; poate, părțile își vor schimba poziția”, a menționat el. „Sperăm ca scenariul să fie inversat și acordul foarte important [se va ajunge], pentru că, în cele din urmă, afectează mișcarea cerealelor la nivel global”, a spus Torrero pentru TASS.

El consideră că lipsa acordului „ar fi foarte periculoasă și ar putea duce la o anumită criză alimentară”.

În ceea ce privește Spania, care este unul dintre beneficiarii cheie ai acordului ucrainean, reprezentantul ASAJA a remarcat că neprelungirea acordului poate determina creșterea prețurilor în Spania și poate afecta, de asemenea, creșterea animalelor.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Miruță pupă inelul lui Nicușor

    Ministrul USR al Apărării, Radu Miruță, i-a luat apărarea...

    Rușii au reprimat o revoltă a militarilor împotriva juntei din Niger

    Paramilitarii ruși din Corpul African au ajutat junta militară...

    Sârbii conectează Clisura Dunării cu autostrada Belgrad–Niš

    Președintele sârb, Aleksandar Vučić, a declarat astăzi că Coridorul...

    Coldea contraatacă

    Legenda spune că, după Florian Coldea, ștafeta de cap...

    De ce au zis islandezii NIET UE

    Adevăratul motiv pentru care islandezii au respins aderarea la...

    Partidul lui Merz vrea revenirea la cărbune

    În Germania, prețurile ridicate la gaz, dar și nivelul...

    Articole relationate

    Categorii populare