SOC IN PRESA FRANCEZĂ: Șeful timp de 35 de ani al celebrului L’Express a fost agent KGB

Revista franceză L’Express dezvăluie în ediţia de joi că directorul său din anii ’70, Philippe Grumbach, ”un jurnalist strălucitor, dar un trădător al Franţei timp de 35 de ani”, se ascundea sub pseudonimul ”Brok” şi a fost un spion al serviciilor secrete ale URSS, KGB, relatează AFP conform news.ro.

”Anturajul său intim a confirmat această relaţie ocultă L’Express. Un apropiat al (foştilor preşedinţi francezi François) Mitterand şi (Valéry) Giscard (d’Estaing), el a fost, fără ca nimeni să ştie, unul dintre cei mai mari spioni sovietici în Republica a V-a”, declară redactorul-şef al revistei, Étienne Girard, care semnează împreună cu Anne Marion o anchetă îndelungată în arhivele KGB.

Grumbach, care se ascunde sub pseudonimul ”Brok”, a murit în 2003 la vârsta de 79 de ani.

Philippe Grumbach a fost redactor-şef al revistei în perioada 1956-1960, după care a devenit directorul redacţiei în 1974.

El a fost secretarul de redacţie al Agenţiei Franceze de Presă (fosta AFP) în perioada 1946-1948.

După ce a lucrat la Libération, iar apoi la Paris-Presse-l’Intransigeant, el a intrat la L’Express în 1954 ca redactor.

El a înfiinţat Pariscope în 1965, iar apoi a corndus Crapouillot.

A revenit apoi la L’Express, unde, începând din 1971, a fost director politic, redactor-şef şi directorul redacţiei.

El a fost membru al Înaltului Consiliu al Audiovizualului (1977-1981), după care a devenit producător de cinema, iar apoi s-a întors în presă, la Le Figaro.

A fost spion ”prin ideologie”, iar apoi ”din cauza gustului banului?”, se întreabă actualul director al redacţiei L’Express.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fost analist CIA: Războiul din Iran va crea o criză economică fără precedent

    Consecințele economice ale atacului lansat de Statele Unite și...

    Tatăl lui Elon Musk vrea să conducă o colonie de sud-africani în Rusia

    Tatăl lui Elon Musk, Errol, intenționează să organizeze și...

    Bătălia pentru postul de ambasador american in Rusia și cine joacă

    Emisarul prezidențial american Steve Witkoff influențează procesul de selecție...

    Demonstrații uriașe in Irak împotriva intervenției americane in Iran

    Zeci de mii de susținători ai influentului cleric șiit...

    Informația bombă despre pozele cu Nicușor, Ponta și Coldea

    Presupusa întâlnire dintre Nicușor Dan, Victor Ponta și Florian...

    Afacere propusă: Pfizer să dea românilor Viagra de toți banii

    Pfizer să dea românilor Viagra de toți banii! Propunerea...

    Articole relationate

    Categorii populare