spot_img
duminică, 18 ianuarie, 2026
-6.1 C
București

SI (ISIS) amenință Iranul: „Tu, persoana blestemată care ții sub control așa-zisul regim islamic iranian, să fii sigur că în curând îți vom distruge casa”

Gruparea Stat Islamic (SI) a amenințat Iranul și pe ghidul său suprem, Ali Khamenei, pentru rolul său în conflictele regionale actuale, potrivit unei rare înregistrări video în limba farsi, publicată luni, scrie AFP.

În această înregistrare cu durata de 36 de minute, publicată pe rețelele sociale de aripa media a SI în „provincia Diyala” din Irak, un individ mascat i se adresează ayatollahului Khamenei.

„Tu, persoana blestemată care ții sub control așa-zisul regim islamic iranian, să fii sigur că în curând îți vom distruge casa în acest fel”, a afirmat el, arătând niște ruine în spatele său.

Mai mulți soldați prizonieri sunt decapitați în înregistrarea video. Unul dintre ei poartă o insignă spre gloria imamului Hussein, indicând că este șiit.

Iranul, țară cu o largă majoritate șiită, este un important aliat militar și financiar al regimului sirian în conflictul care îl opune din 2011 opozanților armați și jihadiștilor, printre care SI.

Pe de altă parte, Republica Islamică se află din 2014 alături de guvernul irakian în lupta acestuia împotriva SI.

Gruparea Stat Islamic, care îi consideră pe șiiți ca eretici, a acuzat Iranul în materialul video că îi persecută de secole pe sunniți.

„Vom cuceri Iranul și vom restaura națiunea sunnită așa cum era înainte”, a afirmat un alt bărbat în înregistrarea video.

Islamizat cu începere din secolul al VII-lea, Iranul a devenit șiit sub dinastia safevidă, în secolul al XVI-lea.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Spionaj american in Groenlanda. Detalii din presa daneză

    SUA au încercat în secret să obțină informații despre...

    VIDEO: Cum a fost zdrențuită celebra La Blouse roumaine la București

    Muzeul Național de Artă din București găzduiește din 20...

    Noile tarife americane din cauza Groenlandei ar putea aduce Germaniei pagube de 15 miliarde de euro

    Noile tarife americane ar putea reduce exporturile germane către...

    Germania își retrage cei 15 militari din Groenlanda după 2 zile

    Un grup de recunoaștere al Bundeswehr părăsește în secret...

    De ce a devenit Groenlanda o țintă cheie

    Peisajul în schimbare al regiunii arctice din cauza topirii...

    Un miliard de dolari ne costă invitația lui Trump de a face parte din Consiliul pentru Pace

    Administrația președintelui american Donald Trump oferă țărilor care doresc...

    Articole relationate

    Categorii populare