spot_img
sâmbătă, 21 februarie, 2026
-1.8 C
București

Serviciile secrete germane pot supraveghea marile centre de conexiune la internet

Serviciile de informaţii germane pot continua să supravegheze marile centre de conexiune la internet în interesul securităţii naţionale, a anunţat miercuri seara Curtea federală administrativă germană, relatează AFP.

Curtea federală administrativă a anunţat într-un comunicat că a respins cererea companiei germane De-Cix, care a contestat legalitatea supravegherii exercitate asupra acesteia de ani de zile de către Serviciul german de informaţii externe (BND).

Acesta supraveghează fluxurile internaţionale de date care tranzitează punctul de schimb De-Cix, la care sunt conectaţi numeroşi operatori internaţionali de telecomunicaţii şi furnizori de acces internet.

Compania, cu sediul la Frankfurt, este cel mai mare operator de internet din lume: gestionează mai mult de 6 terabiţi pe secundă în perioada de vârf, având fluxuri de date din China, Rusia, Orientul Mijlociu şi Africa.

Curtea a considerat că, având în vedere numărul de apeluri telefonice, e-mail-uri, imagini video şi comunicaţii online prin punctul său de schimb din Frankfurt, este absolut imposibil să excludă complet ascultarea comunicaţiilor strict germane.

Pe de altă parte, tribunalul administrativ a apreciat că BND, care, în calitate de serviciu de informaţii externe, nu ar trebui în principiu să spioneze comunicaţiile cetăţenilor germani, poate totuşi să utilizeze comunicaţiile care tranzitează acest hub de internet deoarece există garanţii privind protejarea drepturilor cetăţenilor germani.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Diversiunea lui Miruță in Gorj

    Demagogia nu ține loc de soluții pentru Gorj! Administrația...

    Riscurile pentru America și lume a unui atac împotriva Iranului

    Un posibil atac american asupra Iranului ar reprezenta un...

    Consilierul lui Nicușor despre vizita in SUA: Am fost mai puţin izolaţi decât se spune

    Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a declarat...

    Semne că urmează un atac in Iran

    Statele Unite au început să evacueze trupele staționate în...

    Trupele de elită cubaneze obligate să plece din Venezuela

    Consilierii militari și trupele de elită cubaneze părăsesc Venezuela,...

    Slovacia îi dă ultimatum lui Zelenski: Dacă nu, luni vă tăiem curentul

    Dacă președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu reușește să reia...

    India vrea să scape cu Brazilia de metalele rare din China

    Premierul indian Narendra Modi a anunțat sâmbătă semnarea unui...

    Articole relationate

    Categorii populare