spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.6 C
București

Serbia acuză Occidentul că face jocul unor țări arabe pentru zboruri la Moscova

Preşedintele Aleksandar Vucic a anunţat că Serbia va reduce numărul de zboruri către Rusia din cauza presiunii din partea Occidentului, o decizie urmând a fi luată în câteva zile.

Totodată, el a amintit că numărul zborurilor către Rusia din Turcia este de 30 de ori mai mare decât din Serbia, însă nu se fac reclamaţii împotriva acestora. Potrivit lui Vucic, o serie de ţări arabe efectuează de 15-20 de ori mai multe zboruri către Federaţia Rusă, dar Occidentul cumpără de la ele petrol, de aceea nu are pretenţii în ce le priveşte.

Un avion de pasageri care zbura pe ruta Belgrad – Moscova a fost nevoit să se întoarcă în capitala Serbiei după o alertă cu bombă la bord, a relatat luni ziarul belgrădean Vecernje Novosti, citat de agenţia TASS.

Avionul s-a întors la Belgrad după un e-mail cu un mesaj că aparatul a fost minat.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Belarus face centru logistic și un fond de investiții cu Omanul

    Președintele belarus, Alexander Lukașenko, a anunțat crearea unui centru...

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    Articole relationate

    Categorii populare