Șeful Pentagonului: Statele Unite nu mai pot servi drept garant al securității Europei

Statele Unite nu mai pot servi drept garant al securității Europei, a declarat secretarul american al Apărării, Pete Hegseth.

„Vremea Statelor Unite, singurul garant al securității europene, a trecut”, a spus el, vorbind la Colegiul de Război al Armatei SUA din Carlisle, Pennsylvania.

În același timp, el a reiterat că SUA le vor cere aliaților săi NATO din Europa să-și majoreze cheltuielile militare la 5% din PIB. „2% nu este suficient, având în vedere amenințările cu care te confrunți”, a subliniat Hegseth. Actualul președinte al SUA, Donald Trump, și-a declarat de mai multe ori în ultimele luni intenția sa de a împinge statele membre NATO să majoreze cheltuielile pentru apărare la 5% din PIB. Țările Alianței au convenit să majoreze cheltuielile militare la 2% din PIB la summitul lor din Țara Galilor din septembrie 2014, invocând așa-numita „amenințare rusă” ca principal motiv după reunificarea Crimeei cu Rusia. În iulie 2023, la summitul alianței de la Vilnius, membrii au decis că 2% din PIB nu ar trebui să fie ținta, ci nivelul minim al cheltuielilor de apărare pentru țările NATO.

Anterior, NBC a raportat, citând oficiali americani și europeni, că Pentagonul are în vedere retragerea a până la 10.000 de militari din Europa de Est. Potrivit informațiilor lor, aceasta este aproximativ jumătate din grupul de 20.000 de oameni trimis de anterioară administrație americană în țările care se învecinează cu Ucraina în 2022.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Brâncuși, 107 milioane dolari

    Lucrarea ”Danaidă”, realizată de Constantin Brâncuși în 1913, a...

    Românii au cheltuit in primele 3 luni din 2026 in afară țării 2,1 mld euro

    Per total, românii au lăsat în primul trimestru din...

    Trump amână atacarea Iranului

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a anunțat...

    Președintele croat refuză să îl accepte pe noul ambasador israelian

    Președintele croat Zoran Milanovic a anunțat luni că refuză...

    Cum omoară UE industria auto germană

    Industria auto germană s-a confruntat cu noi dificultăți în...

    Ministru spaniol, sex cu 2 prostituate românce in sediul Guvernului

    José Luis Ábalos, fostul ministru spaniol al Transporturilor, este...

    Români angajați de Iran pentru a înjunghia un jurnalist la Londra

    Un grup de bărbați români care acționau în numele...

    Articole relationate

    Categorii populare