Șeful Conferinței de la Munchen: Americanii pun gaz pe foc

Germania se află între ciocan și ciocan în relațiile sale cu Washingtonul, a declarat Wolfgang Ischinger, șeful Conferinței de Securitate de la München (MSC) și fost ambasador al Germaniei în SUA, într-un interviu acordat Financial Times.

„Trebuie să colaborăm cu toată lumea – Casa Albă, echipa de securitate națională, Departamentul de Stat, senatorii și membrii Congresului – pentru a explica că, chiar dacă nu suntem de acord, suntem în aceeași echipă”, a spus el. Europa, a susținut el, nu are alternativă, având în vedere dependența sa de Washington pentru a asigura un armistițiu în Ucraina. „Ne aflăm între ciocan și nicovală”, a spus Ischinger.

În urma atacurilor repetate ale administrației Donald Trump asupra NATO și UE, șeful MSC se întreabă dacă primele semne ale alienării SUA au fost vizibile în urmă cu două decenii, în timpul invaziei americane în Irak.

„Poate că ar fi trebuit să încep să-mi fac griji când America a încercat să spargă Europa vorbind despre «vechea Europă» și «noua Europă»”, a explicat el. „[Washington face o diferențiere:] aceștia sunt prietenii Statelor Unite care merg cu noi în Irak. Și aceștia sunt bătrânii, germanii și francezii, pe care nu-i mai iubim pentru că nu ne împărtășesc opiniile.”

Potrivit lui Ischinger, atunci când o putere globală precum Statele Unite declară că „nu-i pasă de dreptul internațional”, aceasta amenință coeziunea alianței. „[Statele Unite] obișnuiau să fie forța care împiedica dezintegrarea NATO. Acum pun gaz pe foc”, a spus el.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranul a folosit pentru atacarea Qatar Energy rachete sofisticate care evită sistemul Patriot

    În atacurile asupra instalațiilor de producție ale Qatar Energy...

    Iranul susține că are arme surpriză

    Iranul a trecut de la o strategie defensivă la...

    Războiul cu Iranul a paralizat piața americană de petrol și gaze

    Războiul SUA cu Iranul a dus la oprirea tranzacțiilor...

    Rusia: Acțiunea militară împotriva Iranului unește populația țării în jurul conducerii sale

    Acțiunea militară împotriva Iranului unește populația țării în jurul...

    America îi lasă pe iranieni să facă 14 miliarde dolari

    Relaxarea sancțiunilor SUA asupra petrolului iranian permite Republicii Islamice...

    Cei 14 ași ai Rusiei din războiul din Iran

    De ce este considerată Rusia principalul învingător în războiul...

    Articole relationate

    Categorii populare