spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-3.7 C
București

Seful CJ Caraș-Severin despre primvicepresedintele PNL Ciucu: Minte!

Silviu Hurduzeu, președintele Consiliului Județean Caraș-Severin, îi cere lui Ciprian Ciucu, primvicepresedinte PNL,să retracteze afirmațiile prin care pune într-o lumină nefavorabilă o comunitate întreagă!

Ciprian Ciucu s-a trezit să spună că ştie el că există o comună în Caraş-Severin în care toţi locuitorii primesc ajutor de handicap cu excepţia unuia singur, spune Hurduzeu.

„Evident, e o minciună grosolană. Nu există un astfel de caz în judeţul nostru. La fel cum nu cred că există aşa ceva în toată ţara. Le cer celor de la PNL şi lui Ciprian Ciucu să-şi retragă afirmaţiile şi să-şi ceară scuze. Aşa cum se poate vedea din documentele ataşate, situaţia este următoarea: 1. Doar în Șopotu Nou, procentul total trece de 15% (17,32%); 2. Doar în șase localități, procentul trece de 10%. Sunt comunele în general depopulate în care tinerii au plecat la muncă în altă parte.”, a reacționat președintele Silviu Hurduzeu.

Conform Autorităţii Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități (ANPDPD), numărul persoanelor cu dizabilităţi din ţară era, în primul trimestru, de 966.637, ceea ce reprezintă sub 5% din total populaţie. În Caraş-Severin, ponderea este de 6,16%. Mai mică decât în Mehedinţi, Olt, Vaslui, Satu Mare şi Braşov, atrage atenția liderul PSD Caraș-Severin, vizibil deranjat de afirmațiile prim-vicepreședintelui PNL.

„Pur şi simplu, asistăm la o cruciadă nejustificată pornită de la vârful Guvernului şi al PNL împotriva românilor cei mai vulnerabili. Îmi doresc foarte mult să nu ajungem iar, ca pe vremea lui Băsescu, când s-au închis spitalele, să plătească nota austerităţii tot românii cei mai amărâţi. Şi asta doar pentru a satisface miturile pe care le-au construit unii că oamenii sunt puturoşi şi că nu vor să muncească.”, a conchis Silviu Hurduzeu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Iranul publică lista preliminară cu numele celor uciși în timpul protestelor

    La ordinul său, biroul președintelui iranian a publicat o listă preliminară...

    Alianța strategică privind mineralele critice. ROMÂNIA NU EXISTĂ

    Reprezentanții a aproximativ 20 de țări, inclusiv țările G7,...

    Ce audiențe a făcut „Melania” și ce bani s-au încasat

    Documentarul despre Prima Doamnă a SUA, „Melania”, a încasat...

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Articole relationate

    Categorii populare