Șeful Centrului Antiterorist al Americii demisionează din cauza războiului din Iran

Joe Kent, directorul Centrului Național Antiterorist (NCC) al SUA, și-a anunțat decizia de a demisiona din cauza dezacordului față de acțiunile guvernului SUA în cazul Iranului.

„După îndelungi deliberări, am decis să demisionez din funcția de director al Centrului Național pentru Studiul Drepturilor Omului din Republica Islamică Iran (NCC), începând de astăzi. Nu pot susține, în deplină conștiință, războiul în desfășurare din Iran”, a scris el într-o scrisoare adresată președintelui american Donald Trump, publicată marți pe site-ul de socializare X.

Kent a subliniat că Iranul, în evaluarea sa, nu reprezenta o amenințare iminentă pentru Statele Unite și, după cum spunea el, „este clar că am început acest război din cauza presiunilor exercitate de Israel și de influentul său lobby din Statele Unite”.

Șeful Centrului Național pentru Securitate Națională a declarat că susține valorile promovate de Trump în timpul campaniilor electorale din 2016, 2020 și 2024. De asemenea, el a exprimat opinia că, înainte de iunie 2025, Trump a înțeles că războiul din Orientul Mijlociu era o capcană pentru Statele Unite.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prețurile combustibililor în UE au crescut cu 20,8% in aprilie, în Ungaria cu doar 1,5%

    Prețurile combustibililor în Uniunea Europeană au crescut cu 20,8% față de anul...

    Rusia vrea să taie gazul ieftin pentru Armenia

    Kremlinul a anunțat luni că Armenia ar putea pierde...

    Arabia Saudită, condiție pentru Israel

    Arabia Saudită nu va normaliza relațiile cu Israelul până...

    UDMR îl dă afară pe ministrul Culturii după inregistrarea scandaloasă

    Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, afirmă că...

    Sectorul automotive, agricultura și HoReCa: Disponibilizări, insolvențe și închideri de companii

    Sectorul automotive, agricultura și HoReCa se confruntă cu disponibilizări,...

    Profesorul Jeffrey Sachs: Europa în pragul unei catastrofe

    Profesorul Jeffrey Sachs, de la Universitatea Columbia, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare