spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-3.3 C
București

Șeful Cancelariei lui Zelenski: Ucraina este de acord cu înghețarea conflictului pe linia actuală de contact de luptă și cu recunoașterea unui număr de teritorii ca fiind pierdute de facto

Ucraina este de acord cu înghețarea conflictului pe linia actuală de contact de luptă și cu recunoașterea unui număr de teritorii ca fiind pierdute de facto, a declarat pentru ziarul La Repubblica consilierul șefului biroului lui Volodimir Zelenski, Mihailo Podolyak.

După cum a scris The Wall Street Journal, Bloomberg, Financial Times si Reuters, Trump le-a spus lui Zelenski și liderilor europeni după summitul din Alaska că președintele rus Vladimir Putin insistă asupra retragerii trupelor ucrainene de pe întreg teritoriul Donbasului și, în schimb, este de acord să înghețe linia frontului din regiunile Herson și Zaporojie și să predea Ucrainei teritoriile ocupate de trupele ruse în regiunile Sumi și Harkov.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Facturile la gaze cu 30% mai mari in ianuarie

    Facturile la gaze vor fi cu până la 30%...

    Dosarul Epstein face o victimă in Europa la nivel înalt

    Fostul ministru slovac de externe, Miroslav Lajčak, a anunțat...

    AstraZeneca, investiții de 15 miliarde de dolari in China

    China a devenit un contribuitor cheie în domeniul inovației...

    Mii de persoane in stradă la Miercurea Ciuc împotriva creșterii taxelor

    Mii de persoane au participat, sâmbătă, la Miercurea-Ciuc, la...

    Jeffrey Sachs: Europa se autodistruge

    Țările europene se îndreaptă spre declin prin interzicerea gazului...

    Cină de taină la Bruxelles împotriva lui Trump

    Liderii europeni au pus la cale un plan secret...

    Articole relationate

    Categorii populare