Șefii Volkswagen și-au cumpărat cu 9 milioane de euro imunitatea în scandalul Dieselgate

Justiţia germană a pus capăt, contra unei plăţi de nouă milioane de euro, unei proceduri pentru manipularea pieţelor financiare legată de „Dieselgate”, care îi viza pe directorul firmei Volkswagen, Herbert Diess, şi pe preşedintele consiliului de supraveghere, Hans Dieter Pötsch, a anunţat marţi constructorul german, notează AFP conform Agerpres.

„Consiliul de supraveghere salută încheierea procedurii” Parchetului din Brunswick (Nord) vizându-i pe cei doi manageri cu rang înalt ai grupului auto Volkswagen AG, care erau din septembrie 2019 în anticamera unui proces în cadrul scandalului motoarelor diesel programate fraudulos, a indicat un purtător de cuvânt.

Grupul a acceptat să preia plata, deoarece nu a identificat „încălcarea datoriilor faţă de întreprindere” din partea lui Diess şi Pötsch, care au fost acuzaţi că i-au informat prea târziu pe investitori despre manipularea emisiilor la maşinile cu motoare diesel.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scandal la Ambasada americană din Israel: Angajații publică mesajele ambasadorului

    Adjunctul șefului misiunii Ambasadei Statelor Unite în Israel i-a...

    Războiul din Iran a dus la lipsa rachetelor PATRIOT

    Războiul din Iran a declanșat o penurie de rachete...

    Trump o curăță pe Kristi Noem, ministru de interne

    Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat că senatoarea republicană...

    Ministrul de externe maghiar: Zelenski îl amenință cu moartea pe Orbán

    Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a formulat pur și simplu...

    Trump: Putin vrea pace, Zelenski nu

     Președintele american Donald Trump a declarat joi că vede...

    Trump vrea să numească noul lider suprem al Iranului

    Președintele american Donald Trump a declarat joi că dorește...

    Articole relationate

    Categorii populare