Șefa informațiilor americane și-a schimbat opinia despre Snowden: Din „curajos” a ajuns „criminal”

Candidatul la postul de șef al Serviciului de Informații Naționale, Tulsi Gabbard, a declarat, în cadrul unei audieri în cadrul Comisiei de Informații din Senatul SUA, că îl consideră criminal pe fostul angajat al Agenției pentru Securitate Națională a SUA, Edward Snowden.

„Edward Snowden a încălcat legea. Nu susțin faptul că a desecretizat informațiile și felul în care a ales să o facă”, a răspuns Gabbard când a fost întrebat de senator dacă ea îl consideră pe Snowden „curajos”.

Așa cum a remarcat unul dintre senatori, înainte de a fi nominalizat la postul de șef al Serviciului de Informații Naționale, Gabbard l-a numit pe Snowden un „denunțător curajos” și s-a pronunțat în favoarea renunțării acuzațiilor împotriva lui.

În Senat, Gabbard a promis că nu va permite scurgeri de informații precum cea care a avut loc în cazul Snowden.

Vorbind despre cazul Snowden, ea a sugerat că, în loc să transmită informații secrete care îl îngrijorează presei, ar fi trebuit să-și împărtășească preocupările cu reprezentanții diferitelor părți ale comunității de informații americane.

În 2013, Snowden a divulgat mass-media informații despre programele de supraveghere ale agențiilor de informații americane din întreaga lume. Publicațiile pe această temă au generat un răspuns larg. Acasa a fost acuzat in lipsa de spionaj si furt de proprietate de stat. Snowden a fugit mai întâi din Statele Unite în Hong Kong și apoi în Rusia.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Câștigătorii surpriză din închiderea Strâmtorii Hormuz

    Piața energiei trece printr-o restructurare structurală pe fondul închiderii...

    The Atlantic: O copilărie fără chatboți va deveni un semn al elitei

    Capacitățile de bază ale inteligenței artificiale vor deveni un...

    Posturi de radio de spionaj ca in timpul celui de al doilea război mondial

    Agențiile de informații din întreaga lume încă folosesc radioul...

    Drona care a trecut prin România și s-a prăbușit in Bulgaria este ucraineană

    Drona care s-a prăbușit în zona fostului punct de...

    Cofondatorul Wikipedia: A devenit un instrument de propagandă al CIA

    Intr-un interviu acordat ziarului Berliner Zeitung, cofondatorul enciclopediei online...

    Articole relationate

    Categorii populare